Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że nauka języka obcego potrafi być potężnym ciosem dla portfela. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na kurs czy korepetycje, pozostaje kwestia czających się na półkach księgarni podręczników, słowników, czy innych materiałów do nauki. Czy można uczyć się języków obcych bez wydatków? Dzisiaj zaprezentuję kilka stron, które pozwolą wam pouczyć się podstaw szwedzkiego za darmo.
Lexin to przede wszystkim słownik szwedzko-szwedzki, ale znajdziesz tu też kilka elementów, które powinny cię zainteresować, nawet jeśli twój poziom nie jest za wysoki.
Jeśli chodzi o sam słownik, pozwoli ci usłyszeć wymowę wyszukiwanych słów, a nawet ściągnąć pliki dźwiękowe na swój komputer. Znajdziesz w nim też przykładowe zdania, które możesz przetłumaczyć np. za pomocą Google Translate. Takie zdania pozwolą ci zobaczyć słownictwo w kontekście i pomogą je lepiej zapamiętać.
W słowniku znajdziesz też synonimy, antonimy, kolokacje i idiomy. Ale to nie wszystko. Na stronie Lexinu znajdziesz też podstrony Bildteman, Animationteman i Dialogteman, prezentujące słownictwo na poziomie podstawowym. Jest to doskonały punkt wyjścia do stworzenia własnych fiszek. Podobny zbiór słownictwa znajdziesz na stronie ielanguages.com.
Safir to strona stworzona z myślą o imigrantach. Jest to właściwie kurs języka szwedzkiego. Poznasz dzięki niemu całą gamę wyrażeń i słownictwa na poziomie podstawowym oraz średniozaawansowanym, ale i elementy gramatyki.
Safir to nie tylko teoria, ale i interaktywne ćwiczenia. Dzięki niemu dowiesz się jak się przedstawić, jak liczyć, czy jak wypełnić kwestionariusz osobowy. Dobry adres dla tych, którzy szukają czegoś w rodzaju podręcznika online. Minusem jest słaba jakość nagrań dźwiękowych.
Jeśli planujesz pracować w Szwecji, być może zainteresują cię strony Safiru prezentujące słownictwo używane w określonych branżach, np. związane z pracą na budowie czy w restauracji.
Po ogarnięciu słownictwa czas na to, by zacząć go używać. 8 Sidor to świetne miejsce na stawianie pierwszych kroków. W tym serwisie informacyjnym znajdziecie wiadomości napisane prostym językiem - lätt svenska. Teksty są krótkie, dotyczą bieżących wydarzeń, i są napisane w sposób dostosowany do osób ze słabą znajomością szwedzkiego. Wiadomości można też posłuchać. Bajka! To dobre miejsce, by zobaczyć szwedzki "w akcji" i poczuć jego charakter i melodię, przy tym nie stawiając przed sobą zadania nie do pokonania.
Kolejny serwis informacyjny w lätt svenska. Tym razem jest to program radiowy przygotowany przez ekipę Sveriges Radio (Szwedzkiego Radia). Posłuchaj wiadomości czytanych przez "prawdziwych" prezenterów ze Szwecji. Program trwa ok. 10 minut, jest więc nieco dłuższy niż zwyczajowe pięciominutowe wiadomości radiowe. Plusem jest możliwość przeczytania krótkich opisów, które pozwalają zorientować się czego dotyczą wiadomości. Audycji można posłuchać online lub ściągnąć na dysk plik mp3. Dostępna jest też aplikacja na smartfony.
Wikipedia
Ach, Wikipedia - źródło wiedzy wszelakiej w internecie. To oczywiste, że to adres pod który należy się udać szukając informacji o języku szwedzkim! Polecam zapoznanie się z artykułami Język szwedzki, Gramatyka języka szwedzkiego oraz Fonologia języka szwedzkiego. Nie zapomnijmy też o Wikisłowniku języka szwedzkiego. Znających język angielski pewnie zainteresuje też Wikipodręcznik języka szwedzkiego.Kurs szwedzkiego Björna Engdahla
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o szwedzkim na jednej, niesłychanie brzydkiej stronie. Plus hymn Szwecji.
YouTube
Na YouTube znajdziemy parę osób zamieszczających filmiki dotyczące języka szwedzkiego. Zwróćcie uwagę na kanały The Swedish Lad, Lexicon Tutorials i Maggie Hebrew (jest tego więcej!).
Zobacz też:
Czytam wiadomości po szwedzku (8 Sidor)
Posłuchaj wiadomości: 8 Sidor vs Klartext
Słowniki języka szwedzkiego 1
zdjęcie: GuySie via photopin cc
Można i tak, choć takie uczenie się pomaga raczej w rozwijaniu biernych sprawności, słuchania i czytania, w utrwalaniu struktur gramatycznych. Czasem dobrze też otworzyć usta i poćwiczyć komunikatywność, a do tego potrzeba drugiej osoby, która najczęściej chciałaby czegoś dla swojego portfela ;)
OdpowiedzUsuńPS. Cóż za wspaniałe, krótkie podsumowanie kursu Björna Engdahla :D
Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńStudiować on-line nie oznacza studiować na samotności.
OdpowiedzUsuńKorepetycje online czyli nauka przez internet
Chciałbyś się uczyć nie wychodząc z domu, ale nie masz ochoty na standardowe zajęcia z lektorem w fotelu obok?!!!!
Moje osobiste doświadczenie to kompania Preply-studiowanie języka metodą callana. Organizacja Metody Callana opracowała metodę, która skraca 4-krotnie czas studiowania języka. Szybkie tempo nauki pozwala pokonać nudę i dekoncentrację, a starannie opracowany system powtórek pomaga w trwałym zapamiętaniu materiału. W Preply zawsze jest możliwość studiowania języka na Skype z native speakerem. Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm. http://preply.com/pl/ Jeśli Państwu trzeba korepetytora z języka polskiego, niemieckiego, rosyjskiego, japońskiego(na chwilę obecną do wyboru jest aż 12 języków obcych) "native speaker" nośnik mowy doradzam Preply.com.
również jeśli szukajcie pracę nauczyciela czy korepetytora, w Preply.com znajdziecie sobie oferty)
Dziękuję bardzo!!!
OdpowiedzUsuńPlanuję wyjazd do Szwecji (Malmö) i uczę się w empik school online. Sporo pracuję, więc mogę sobie powtarzać materiał o dowolnej porze. Mam nadzieję, że w Szwecji będę miała już większą swobodę mówienia, niż gdybym tam zaczynała naukę od zera ;)
OdpowiedzUsuńAle to jest tak, że uczysz się przez neta? I sama się uczysz, czy normalnie na tym kursie internetowym jest lektor? Bo dla mnie taka nauka to spora nowość i jakoś podchodzę do tego z dystansem. Faktycznie warto? Widzisz efekty?
UsuńMasz zajęcia z lektorem, z kórym się umawiasz indywidualnie lub w grupie. Empik stworzył platformę do nauki, przez którą to się dzieje. Same zajęcia możesz rozwiązywać kiedy chcesz. Taka szkoła językowa na ekranie Twojego kompa :)
OdpowiedzUsuńCzego to teraz nie wymyślą. Za moich czasów to było nie do pomyślenia, żeby się uczyć przez internet. A teraz to już wszystko w tym internecie. Mi kurs w tej szkole kupiły w prezencie wnuki, żebym była bardziej nowoczesna. Dopiero co niedawno opanowałam mojego bloga kulinarnego, a już chcą żebym się uczyła angielskiego bo mogłabym wtedy filmiki instruktażowe z gotowaniem kręcić. Te moje wnuki to szalone, ale chyba to mają po babci.
OdpowiedzUsuńPolecam program http://Aztekium.pl/1000
OdpowiedzUsuńFajny do nauki różnych języków
W ogóle na
http://Aztekium.pl
Jest więcej różnych programów
Nie wiele jest w sieci blogów i materiałów o nauce języka szwedzkiego. Tym większe dzięki za te materiał, biorę się za sprawdzanie.
OdpowiedzUsuńFajny artykuł
OdpowiedzUsuńSkandynawskie języki są dość specyficzne i tak naprawdę w ogóle nie podobne do innych europejskich języków. Ja mimo wszystko postawiłem na naukę języka angielskiego w https://lincoln.edu.pl gdyż mam w zamiarze dostać pracę w jakiejś międzynarodowej korporacji. Znajomość języka jakby nie było jest teraz wręcz podstawą.
OdpowiedzUsuńfajny blog! będe częściej tu zaglądać
OdpowiedzUsuńmiło się czyta te wpisy!
OdpowiedzUsuńuczę się na własną rękę i cieszę się że tu trafiłem!
OdpowiedzUsuń