25 maja 2014

Topp till tå

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że w poszukiwaniu ciekawych materiałów do nauki nie waham się zapuścić w otchłanie internetu normalnie zarezerwowane dla dzieci. Dziś przedstawię wam znalezioną przeze mnie perełkę, która pozwoli wam poznać słownictwo związane z ludzkim ciałem i chorobami.O co chodzi?

Chodzi o Topp till tå (Od stóp do głów) to serwis prezentujący wiedzę na temat ludzkiego organizmu w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości adeptów podstawówki. Jeśli jesteście fanami serialu "Było sobie życie", z pewnością przypadnie wam do gustu.

Co tam znajdziemy?

Na Topp till tå znajduje się kilka segmentów prezentujących różne zagadnienia związane z ciałem i zdrowiem. W każdym segmencie znajdziecie gry i inne atrakcje pomagające przyswoić nowe informacje.


 • Kroppens ljud (dźwięk ciała)

  Tytuł mówi sam za siebie. Jakież do dźwięki twórcy strony mają na myśli? Na przykład hostan (kaszel), snarkningen (chrapanie) czy, o zgrozo, prutten (pierdzenie). Ten ostatni dźwięk wydobywa się z ludzkich trzewi około 12 razy na dobę. Wiem to, gdyż oprócz posłuchania dźwięków możemy się co nieco o nich dowiedzieć dzięki towarzyszącym im opisom.

 • Bygg din drömkropp (zbuduj wymarzone ciało)

  Dedykowane wszystkim wielbicielom "Frankensteina". Poskładaj do kupy ciało biednej Selmy, a po drodze poznaj szwedzkie nazwy (i umiejscowienie) ludzkich organów. Polecam wytrwać do końca! Jak już zapoznamy się z działaniem wszystkich organów, możemy utrwalić naszą znajomość słownictwa grając w Organmemory.

 • Kroppensvätskorna (płyny ciała)

  Zadanie podobne jak w poprzednim segmencie. Uzdrów Fransa wlewając w niego wszystkie niezbędne nam do życia płyny, od blöd (krwi) począwszy, a kończąc na tårar (łzach).

 • Hur mår du? (Jak się masz?)

  Moja ulubiona część Topp till tå. Sprawdź czy jesteś zdrowy czy chory. Wszystkie możliwe objawy choróbsk masz przed sobą zaprezentowane i wytłumaczone, a także zestawione w kilka "zestawów". Zgadniecie, jakie choroby znajdują się w kolumnie po lewej stronie? Maginfluensa... brr...

 • Så funkar du (tak działasz)

  W tej części znajdziecie kilka animacji prezentujących działanie organizmu. Niestety jest to najsłabsza część serwisu. Powodem mojego niezadowolenia jest bardzo słaba jakość nagrań. Fakt, że narratorem jest mała dziewczynka nie pomaga.


Podsumowanie

Strona bardzo przypadła mi do gustu. Jest dobrze wykonana i zawiera ciekawą grafikę. Dla uczących się szwedzkiego stanowi okazję do poznania dosyć specyficznego zestawu słownictwa. Opisy chorób i funkcjonowania organizmu mogą być wyzwaniem dla osób uczących się szwedzkiego od niedawna.


Serdecznie zapraszam na stronę. Mam nadzieję, że spędzicie tam kilka przyjemnych chwil w otoczeniu języka szwedzkiego.


Zobacz też:
Zostań dzieckiem na 1 dzień
Disney (i nie tylko) på svenska
Dawajcie pulpety!, czyli szwedzkie piosenki dla dzieci


zdjęcie: Adrian Barnes via photopin cc

2 komentarze:

 1. Może się pewnie przydać tym, którzy uczą się, by wyjechać - życiowy temat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Omamuniu, czaderska ta strona :D, na chybił-trafił kliknęłam w choroby i dźwięki i animacje mnie urzekły. Chociaż może niektórzy byliby tym równie zniesmaczeni, co książkami o kupie, cipce itp. Aż mnie zainspirowałaś, żeby poszukać ciekawych stron z mojej działki językowej, dzięki!

  OdpowiedzUsuń