29 lipca 2013

Posłuchaj wiadomości: 8 Sidor vs Klartext

W nauce języków słuchania nigdy za dużo. Co jednak robić, kiedy nagrania z naszego podręcznika nam się przejadły? Na szczęście przez internet można słuchać radia z całego świata. Jeśli dopiero zaczynasz naukę, pewnie zainteresuje cię możliwość słuchania audycji przygotowanych specjalnie dla uczących się języka szwedzkiego. Oto porównanie dwóch serwisów informacyjnych w lätt svenska: 8 Sidor oraz Klartext.

 

 

 

 

8 Sidor 

 

O tej stronie pisałam już wcześniej na blogu (tu i tu). "Osiem stron" to codzienna gazeta oraz portal internetowy publikujący krótkie artykuły pisane (bardzo) prostym językiem, opracowane specjalnie dla osób, dla których język szwedzki jest językiem obcym. Znajdziemy tam takie same tematy, jak w każdej gazecie czy portalu informacyjnym: wiadomości z kraju i ze świata, kultura, sport. Wizyta na 8 Sidor to nie tylko okazja do poćwiczenia czytania ze zrozumieniem. Artykułów tam zamieszczonych można również posłuchać.

Aby to zrobić, z kolumny po lewej stronie należy kliknąć w Lyssna på lättlästa nyheter (słuchaj prostych wiadomości). Na stronie zobaczymy długą listę plików uszeregowaną według dat. Pliki są w formacie .mp3 i trzeba je ściągnąć na dysk przed odsłuchaniem. Przyjemy męski głos czyta artykuły opublikowane w danym dniu. Nagranie trwa około 5 minut.

Jeśli chcemy słuchać i jednocześnie śledzić tekst wzrokiem, albo przeczytać wszystkie artykuły których już posłuchaliśmy, na stronie z nagraniami należy kliknąć w Gå till den här sidan och välj datum (wejdź na tę stronę i wybierz datę), a następnie wybrać interesujący nas dzień. Możemy też wejść tam bezpośrednio ze strony głównej klikając w Leta efter gamla nyheter (szukaj starych wiadomości). Pokażą nam się wszystkie artykuły - co ważne - w całości. Normalnie na stronie otwiera się tylko jeden tekst, co oznacza, że jeśli ktoś chce przeczytać wszystkie opublikowane w danym dniu wiadomości, musi się trochę naklikać.

Minusem jest brak możliwości odsłuchania tylko i wyłącznie interesującego nas artykułu. Musimy sami znaleźć interesujący nas fragment nagrania i przewinąć utwór do tego momentu.  Jak dla mnie nagranie działa trochę usypiająco, a to dlatego, że lektor czyta wszystko takim samym, monotonnym tonem głosu. Oprócz tego w tle często słychać szuranie kartek.


Klartext

 

Klartext to jedna z audycji nadawanych przez Program 4 Sveriges Radio. Program jest nadawany od poniedziałku do piątku o godzinie 18:00. Oczywiście audycję można w każdej chwili posłuchać w formie podkastu. Link do najnowszego wydania pojawia się po prawej stronie strony www programu. Przed odsłuchaniem audycji możemy przeczytać jej streszczenie. Niżej znajdziemy dostępne opcje odsłuchania programu.

lyssna - posłuchaj
ladda ner - zapisz jako
lägg i spelkö - dodaj do kolejki
dela - udostępnij, podziel się
öppna i extern spelare - otwórz w swoim odtwarzaczu


Podkast jest dostępny w formacie .mp3. Dużym plusem jest brak konieczności zapisywania pliku u siebie na dysku by go posłuchać. Jeśli klikniemy w lyssna, program otworzy się w odtwarzaczu wbudowanym w stronę Sveriges Radio. Odtwarzacz dostępny jest w czterech wariantach: 1) wąski pasek na dole strony, 2) "rozwinięty", zawierający m in. opis audycji, ulubione programy, ostatnio słuchane programy, kolejkę utworów 3) odtwarzacz mini, 4) odtwarzacz w oddzielnym oknie.


Wybraną przez nas audycję można nawet umieścić na swoim blogu czy stronie internetowej. Wygląda to tak:


Istnieje też opcja zmiany jakości dźwięku (przydatne dla osób nie dysponujących dobrym połączeniem z internetem). Odtwarzacz ma też inną ciekawą właściwość. Jeśli zmienimy stronę (w obrębie sr.se), wznowi on audycję dokładnie w tym samym miejscu gdzie ją przerwaliśmy. Oznacza to, że bez problemu możemy sobie "chodzić" po serwisie szwedzkiego radia jednocześnie słuchając wybranego przez nas programu. Istnieje też aplikacja na smartfon, której nie testowałam.

Sam program trwa 10 minut. Jest to pełnoprawna audycja radiowa. Usłyszymy w niej dżingle, fragmenty wywiadów, głosy wielu reporterów. Możemy posłuchać kobiet i mężczyzn, różnych dialektów, a nawet wypowiedzi w trudnych warunkach, np. przez telefon czy na ruchliwej ulicy. Wypowiedzi są nieco wolniejsze niż w przypadku 8 Sidor, ale za to zdania są dłuższe i bliższe naturalnemu językowi (w 8 Sidor język jest NAPRAWDĘ uproszczony).

 Klartext to nie tylko program radiowy, ale i artykuły na stronie internetowej. Uwaga, nie są one transkrypcją audycji! Nie znajdziemy takiej nigdzie na stronie Sveriges Radio. Tekst mniej więcej odpowiada temu, co słyszymy w radio, ale nie w 100%. Każdy artykuł zawiera odnośnik do fragmentu audycji odnoszącego się do poruszanego tematu.


Podsumowanie


8 Sidor i Klartext to tak naprawdę dwa różne serwisy. 8 Sidor to przede wszystkim gazeta, Klartext - radio. Na "8 Stronach" ważne są artykuły, a wersja audio jest trochę na doczepkę. W przypadku audycji Sveriges Radio jest inaczej. Program jest audycją radiową i na stronie nie znajdziemy jej transkrypcji. Każdy serwis zawiera plusy i minusy. Dla niektórych Klartext może być zbyt skomplikowany, dla innych 8 Sidor zbyt nienaturalny i po prostu za prosty. 8 Sidor jest krótszy, więc to lepsza alternatywa dla osób, których wiadomości szybko nużą. Klartext ma wiele przydatnych funkcji, za to 8 Sidor ma wersję tekstową.Jakie macie zdanie na temat wymienionych programów? Uważacie, że warto korzystać z materiałów w uproszczonym języku czy lepiej rzucić się na głęboką wodę i słuchać "zwykłego" radia?

 

 

 

 

zdjęcie: Un ragazzo chiamato Bi via photopin cc


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz