30 grudnia 2013

Poznaj Anki 2.0 (część 4): Image Occlusion

Anki można dostosowywać do swoich potrzeb za pomocą dodatków (tak jak w przeglądarkach internetowych). Zaprezentuję wam dzisiaj jeden z nich. Image Occlusion to zupełnie nowy sposób na naukę słówek.Image Occlusion - co to takiego?

IO jest prostym edytorem graficznym wyposażonym w super moce :). Fiszki tworzone za jego pomocą opierają się na "zasłanianiu" i "odsłanianiu" fragmentu rysunku czy zdjęcia. Autor edytora stworzył go na potrzeby studentów medycyny, którzy często uczą się w oparciu o szkice anatomiczne. W nauce języków ta metoda też się sprawdza.


Poprzednio:


W tym odcinku:

 • instalowanie Image Occlusion
 • tworzenie fiszek za pomocą IO
 • nauka za pomocą fiszek IO
 • edycja grafiki za pomocą IO

instalowanie Image Occlusion

Instalowanie dodatków do Anki zaczynamy klikając w Tools > Add-ons > Browse & Install. Otworzy się wtedy okno, w które należy wpisać kod interesującego nas programu.

Jeśli nie znamy tego kodu, możemy sprawdzić go wchodząc do bazy dodatków za pomocą przycisku Browse.Lista dostępnych dodatków jest dosyć długa. Najlepiej od razu skorzystać z polecenia Ctrl+F. Kiedy znajdziemy już interesujący nas program, klikamy w Info.Każdy dodatek do Anki ma swój kod liczbowy. Znajdujemy go na stronie i kopiujemy.Wklejamy kod (Tools > Add-ons > Browse & Install) i zatwierdzamy.Jeszcze tylko zamykamy i otwieramy Anki i gotowe. Możemy już korzystać z Image Occlusion.

tworzenie fiszek za pomocą IO

Tworzenie nowych fiszek przy użyciu IO zaczynamy tak samo jak tworzenie zwykłych fiszek (Add). Nie wprowadzamy jednak w pola programu żadnych informacji. Wszystkie pola pozostają puste. Klikamy za to w przycisk Image Occlusion.W tym momencie otworzy się nasz nowy edytor. Jeśli w naszym schowku znajduje się plik graficzny, program go automatycznie otworzy. W przeciwnym wypadku zostaniemy poproszeni o wybranie jakiegoś pliku z dysku naszego komputera.

Dobrym źródłem grafik do nauki szwedzkiego jest Lexin Bildteman. Wystarczy zrobić zrzut ekranu (Alt+PrtSc), a następnie go trochę przyciąć / zmniejszyć w programie graficznym (np. Pixlr Express). Gotowy obraz powinien wyglądać mniej więcej tak:Skoro mamy już plik, na którym możemy pracować, pora zabrać się do tworzenia fiszek. Narzędziem, które będzie nas najbardziej interesowało, jest to znajdujące się pod przyciskiem niebieskiego prostokąta. To ono służy do zaznaczania obszaru, który zostanie ukryty.Zakrywany obszar domyślnie jest w kolorze białym. Aby rysowane przeze mnie pola były lepiej widoczne, zmieniłam go na zielony. Do dzieła! Po kolei ukrywamy wszystkie słówka, które znajdują się na grafice. Jeśli chcemy sobie ułatwić późniejszą naukę, możemy ukryć tylko fragmenty słówek.Kiedy już ukryjemy wszystkie interesujące nas elementy, klikamy w przycisk tworzenia fiszek.Gotowe! Zamykamy edytor i otwieramy talię do której dodaliśmy fiszki. Jak widać talia się zapełniła.


nauka za pomocą fiszek IO

Jak w praktyce wygląda nauka z fiszek utworzonych w IO? Jako pierwsza strona fiszki (pytanie) otworzy się nasza grafika z zaznaczonym jednym z pól, które wcześniej ukryliśmy. Naszym zadaniem jest odgadnięcie jakie słowo kryje się pod tym polem.

Anki automatycznie dostosowuje wielkość grafiki to wielkości okna programu. Jeśli słowa na obrazku są nieczytelne, najlepiej otworzyć Anki na cały ekran.A tak wygląda druga strona fiszki.Anki traktuje fiszki tworzone za pomocą Image Occlusion tak samo jak każde inne. Częściej zobaczymy te, które sprawiają nam więcej kłopotów.

edycja grafiki za pomocą IO

Image Occlusion pozwala nie tylko na dodawanie fiszek do Anki. Za jego pomocą możemy też lekko zmodyfikować zdjęcia czy inne pliki graficzne, aby móc się za ich pomocą uczyć nowych słówek.

Przed rozpoczęciem modyfikacji obrazu należy zmienić warstwę na której pracujemy na Picture. Narzędzia, które nam się przydadzą to rysowanie linii oraz wprowadzanie tekstu.
Zobacz też:
Image Occlusion 2.0 User Manual
YouTube: Terrance Wickman
(znajdziecie tu kilka filmów na temat Image Occlusion)


zdjęcie: Alan Cleaver via photopin cc

2 komentarze:

 1. Nie wiedziałam, że program Anki ma tak fajne funkcje.
  Dzięki za ten post:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wprost nie wiedziałem, że Anki ma tak cudowne narzędzia. Zastanawiam się tylko jak wykorzystać to do nauki fraz. Niestety, ale nauka słówek nie wychodziła mi za bardzo.

  OdpowiedzUsuń