11 listopada 2013

Poznaj Anki 2.0 (część 3): Multimedia

Czas nieco urozmaicić nasze fiszki. Sam tekst to trochę za mało. Dzięki zdjęciom i nagraniom tchniemy w nasze karty trochę życia i uatrakcyjnimy naszą naukę.Poprzednio:

W tym odcinku:

 • dodawanie plików
 • dodawanie pól
 • korzystanie z plików dźwiękowychdodawanie plików

Zacznijmy od standardowego widoku, który otworzy się przed nami kiedy zechcemy dodać nową kartę (fiszkę). Kliknięcie w symbol spinacza pozwoli nam umieścić w karcie plik dźwiękowy lub graficzny, który mamy u siebie na komputerze. Anki akceptuje naprawdę dużo typów plików. Możemy użyć zdjęć, grafik, animacji, a nawet filmów.

Anki automatycznie kopiuje wybrane przez nas pliki do specjalnego folderu. Jeśli nie mamy plików na dysku, a chcemy ściągnąć je z internetu, program nam to ułatwia. Wystarczy skopiować, a następnie wkleić w odpowiednie pole ścieżkę dostępu do pliku. Anki samo ten plik ściągnie na nasz komputer.

Jeśli dodamy zdjęcie, zobaczymy je w podglądzie. Plik dźwiękowy przyjmie formę nazwy pliku w kwadratowym nawiasie. Oczywiście później, gdy będziemy w trybie nauki, dźwięki zostaną automatycznie odtworzone (chyba że zmienimy to w opcjach).

Tak będzie wyglądała nasza karta. "Pytaniem" będzie zdjęcie. "Odpowiedź" nie tylko przeczytamy, ale i usłyszymy.

Tak będzie wyglądała karta w trybie nauki.


dodawanie pól

Anki pozwala nam modyfikować ilość pól na karcie. Możemy też zmieniać ich kolejność i nazwę. Zaraz zaprezentuję, do czego może się to przydać. W nauce języka szwedzkiego trudność mogą sprawić forma mnoga rzeczowników, którą tworzy się aż na 5 sposobów. Zmodyfikujmy naszą fiszkę z kotem tak, aby zawierała także formę mnogą słowa (en) katt, czyli katter.

Kliknięcie w przycisk Fields (Pola) pozwala zarządzać polami na karcie.

Pola możemy dodawać (Add), usuwać (Delete), zmieniać ich nazwy (Rename) oraz zmieniać ich kolejność (Reposition).

Dodaję pole "Liczba Mnoga".

Teraz trochę zmienię wygląd szablonu.

Jak widzimy, druga strona karty zawierać będzie zawartość strony pierwszej, linię, zawartość pola "Back" oraz zawartość pola "Liczba Mnoga".

Spróbujmy jeszcze bardziej dopieścić naszą fiszkę. Jak widać w podglądzie, forma mnoga pojawia się zaraz obok formy pojedynczej. Przesunę ją tak, aby była poniżej. Przejście do nowej linii osiągniemy za pomocą polecenia <br>. Dopiszę też słowo två (dwa) przed zawartością pola "Liczba Mnoga". Dzieła zwieńczy wyrzucenie poziomej linii.


korzystanie z plików dźwiękowych

Pliki dźwiękowe dodajemy tak samo jak zdjęcia. Reguły wymowy języka szwedzkiego potrafią przytrafić o ból głowy, zwłaszcza początkujących uczniów. Litery nie zawsze naprowadzają na to, jak dane słowo się prawidłowo czyta. Dodawanie plików mp3 do fiszek jest na pewno dobrym pomysłem.

Programu Anki możemy także użyć do ćwiczenia rozumienia ze słuchu. Spróbujmy z nauką liczb. W pierwsze pole nie wstawię żadnego słowa, dodam za to plik dźwiękowy. Kiedy będę przeglądać fiszki, nic nie zobaczę. Usłyszę za to mój plik. Moim zadaniem będzie rozpoznanie "wymówionej" liczby.

A co jeśli nie mam dostępu do odpowiednich plików? Wymowę możemy sami nagrać, klikając w przycisk z czerwoną kropką.

Proponuję wam małą zabawę. Umieśćcie w fiszkach wymowę ze słownika, a zaraz za nią własne nagranie. Będziecie mogli porównać swoją wymowę z wzrorcem.


W tym odcinku to już wszystko. Macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie multimediów w fiszkach?

zdjęcie: Alan Cleaver via photopin cc

5 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu zastanawiałam się właśnie, jak dodać pliki multimedialne do Anki. Teraz już wiem. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. a mnie zastanawia czy jest funkcja wydrukowania takich fiszek ? :) pomozesz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam program nie ma funkcji druku fiszek. Możesz je jednak wyeksportować do pliku .txt, taki plik otworzyć w edytorze tekstu lub arkuszu kalkulacyjnym, wyedytować i wtedy wydrukować. Z tego co widzę to sprawdza się to przy najprostszych fiszkach.

   Usuń
 3. Używam Anki od jakiegoś czasu ale zupełnie nie rozumiem tego jak zmieniać częstotliwość powtórek (nie znam angielskiego więc instrukcja nic mi nie mówi). Co to są "pijawki" i co się z nimi dzieje. Prosiłbym o krótką instrukcję jak modyfikować częstotliwość powtórek, powtarzalność kart itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pijawki to karty, które sprawiają najwięcej problemów, tzn. na które źle odpowiemy określoną liczbę razy. Kiedy karta staje się pijawką może zostać zawieszona (od tego momentu nie pojawia się w talii) lub tylko oznaczona jako pijawka. Jeśli widzimy pijawkę, możemy np. zmodyfikować tę kartę, dodać przykłady użycia słowa, etc. (coś, co pozwoli nam lepiej zapamiętać dane słowo).

   Opcje powtórek musisz dopasować do siebie. Zastanów się, czy coś ci przeszkadza przy nauce. Czy są opcje, których nie rozumiesz?

   Tekst na temat ustawień Anki znajdziesz tutaj:
   http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/08/przewodnik-po-anki.html

   Usuń