3 listopada 2013

Na biegówki!

Myślicie już o zimie? Ja tak. Postanowiłam, że spróbuję jazdy na biegówkach, czyli nartach biegowych. W związku z tym dużo się ostatnio zagłębiam w ten temat. Oczywiście po szwedzku. :)narciarstwo biegowe

Längdåkning / skidåkning (narciarstwo biegowe) jest niesamowicie popularne w krajach skandynawskich, skąd zresztą wywodzi się ten vintersport (sport zimowy). U nas nie cieszy się dużą popularnością, chociaż za sprawą sukcesów Justyny Kowalczyk to się powoli zmienia. Co ciekawe, biegówki są podobno bardzo popularne w Czechach. :)

Co w tym sporcie jest takiego, że coraz więcej osób się do niego garnie? Po pierwsze, nie potrzebne nam są wyciągi ani nawet góry. Zdeterminowanym wystarczy park czy ścieżka rowerowa i trochę snö (śniegu). Odpadają koszty dojazdu i korzystania z infrastruktury narciarskiej. Po drugie, niepotrzebne są specjalne umiejętności ani forma. Jeśli nie chcemy, nie musimy biegać. Spacer na nartach też może być przyjemny.sprzęt

Co jest nam potrzebne by poszaleć na biegówkach?


 • längdskidor (narty biegowe)

  Charakterystycznie wąskie; różnią się w zależności od stylu jakim chcemy się poruszać, terenu oraz umiejętności narciarza.

 • bindningar (wiązania)

  Istnieją różne typy wiązań, więc trzeba uważać przy kupowaniu butów (mogą nie pasować!). Cechą charakterystyczną nart biegowych jest to, że przy ruchu nasza pięta odrywa się od narty.

 • pjäxor (buty narciarskie)

  W przeciwieństwie do cementowych butów do zjazdówek są miękkie i lekkie.

 • stavar (kijki narciarskie)

  Dłuższe niż kijki do nart zjazdowych i dużo bardziej istotne w poruszaniu się.

 • skidklädder (odzież narciarska), mössa (czapka) i handskar (rękawiczki)

  Odzież musi być lekka. Ciężkie kurtki i spodnie narciarskie trzeba zostawić w szafie.Vasaloppet

Szwecja chlubi się organizacją najstarszego, największego i najsłynniejszego wyścigu na nartach biegowych na świecie. Liczący 90 km Vasaloppet (bieg Wazy, w Polsce znany pod nazwą Bieg Wazów), został zorganizowany po raz pierwszy w 1922 roku. Odbywa się corocznie w pierwszą niedzielę marca. Wiąże się z nim ciekawa historia.

W 1521 roku Gustaw Waza został zmuszony do ucieczki przed gniewem duńskiego króla Chrystiana II, władcy Unii Kalmarskiej. W drodze, w Sälen, dogonili go wysłannicy z miejscowości Mora, której mieszkańcy zdecydowali się wesprzeć Gustawa w rebelii przeciw Chrystianowi. Waza zawrócił, pokonał Chrystiana, został królem Szwecji, a jego nazwisko po wieczne czasy zapisało się w historii kraju. Na cześć tych wydarzeń co roku tysiące ludzi bierze udział w wielkim biegu narciarskim z Sälen do Mora.

Vasaloppet to także Vasaveckan (Tydzień Wazów), kiedy to organizowane są inne biegi, takie jak HalvVasan (połówka), UngdomsVasan (dla młodzieży), czy StafettVasan (sztafeta). W lecie organizowane są za to CykelVasan (na rowerach) czy UltraVasan (bieg pieszy).Na oficjalnej stronie Vasaloppet znajduje się licznik zarejestrowanych zawodników. W chwili kiedy to piszę, liczba biegaczy przekroczyła już 15800!


Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować was biegówkami. A może już próbowaliście swoich sił w tym sporcie?


Parę linków:
Wikipedia.se: Längdåkning
Vasaloppet.se
Polders.se - specjalistyczny sklep narciarski
Trasy do uprawiania narciarstwa biegowego pod patronatem TN Biegówki


zdjęcie: mill56 via photopin cc

4 komentarze:

 1. Zima? Nie myślę o niej, nie mówię i nie piszę - nie chcę wywoływać wilka z lasu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak Natalia, nie chcę na razie wywoływać wilka z lasu, więc cicho sza! :)
  Będąc wiosną tego roku z Tomkiem w Sztokholmie przypadkowo wyszliśmy z metra wprost na metę mającego się właśnie zaczynać maratonu sztokholmskiego. Załapaliśmy bakcyla i biegamy, biegamy..., więc trzymam kciuki, za to, aby zima zawitała jak najpóźniej :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411914308934260&set=a.370276729764685.1073741828.363285187130506&type=1&theater Polecam rejs biegówkowy ze Stena Line:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Narciarstwo biegowe to bardzo fajny sport. Można jeździć praktycznie wszędzie gdzie jest śnieg i w dodatku to dość bezpieczna dyscyplina :)

  OdpowiedzUsuń