7 lipca 2014

Kindle Classic i nauka języka (bez wydawania pieniędzy)

W sieci bez problemu znaleźć można ochy i achy nad czytnikiem Kindle w nauce języków obcych. Wbudowana funkcja słownika niezwykle ułatwia czytanie tekstów obcojęzycznych. Szkoda tylko, że wśród darmowych kindlowych słowników nie ma słownika języka szwedzkiego. :( Nie załamujcie się jednak, miłośnicy Kindle. Wasz czytnik i tak oferuje parę przydatnych opcji.


czytanie w języku obcym

Nie musicie przeczesywać internetu w poszukiwaniu e-booków po szwedzku. Na Kindlu można też czytać zwykłe artykuły z internetu. Ja używam w tym celu aplikacji Send to Kindle, która konwertuje strony internetowe w pliki zrozumiałe dla czytnika.

Skonwertowany plik to sam tekst i zdjęcia; pozbywamy się reklam, nawigacji i innych wypełniaczy stron internetowych. Artykuł zostaje wysłany bezprzewodowo na wasz czytnik i zostaje tam zapisany jako oddzielny plik. Możecie go przeczytać nawet przy braku dostępu do internetu.

Tak wygląda lista plików / książek w Kindle Classic. Jak widać nie wyświetlają się na niej szwedzkie litery (å, ä, ö). Treść artykułu wyświetla się jednak poprawnie.

Tutaj porównanie artykułu w internecie oraz w wersji "kindlowej".


podkreślanie

Kindle umożliwia zaznaczanie (podkreślanie) w tekście słów, wyrażeń, a nawet dłuższych fragmentów. Oto jak wykonać taką operację.

 1. Najedź kursorem w miejsce gdzie chcesz rozpocząć podkreślanie.
 2. Kliknij w kontoler i wybierz opcję "start highlight".
 3. Klikając w prawo / górę / dół zaznacz fragment, który cię interesuje.
 4. Kliknij w kontroler oraz wybierz opcję "end highlight".

Tekst z podkreśleniami wygląda tak.

Same podkreślenia są wykonane szarym kolorem. Nie rzucają się zbytnio w oczy, ale są widoczne. Na pewno nie przeszkadzają w czytaniu tekstu.

Procedura wykonywania podkreśleń na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana i długa. Kiedy jednak zrobimy to kilka razy, kolejne ruchy będziemy wykonywać automatycznie i całkiem sprawnie. Jedynym mankamentem może okazać się mruganie ekranu, które wyzwala się co kilka naciśnięć przycisków.


robienie notatek

Podkreślanie to nie wszystko jedyna opcja pracy z tekstem. W plikach możemy też umieścić własne notatki, wpisywane za pomocą klawiatury ekranowej.

 1. Umieść kursor przed słowem, do którego przyczepiona będzie notatka.
 2. W menu, które pojawi się po naciśnięciu kontrolera wybierz opcję "create note".
 3. Na ekranie pojawi się pole do wpisania notatki wraz z klawiaturą ekranową.

Notatka w tekście ma wygląd przypisu, który znamy z książek. Jest to mała cyfra w prawym górnym rogu danego słowa. Jeśli najedziemy na to miejsce kursorem, treść notatki pokaże się w pasku na górze lub dole ekranu.


przeglądanie podkreśleń i notatek

Kindle umożliwia szybki dostęp do zrobionych w tekście podkreśleń i notatek. Wystarczy nacisnąć przycisk Menu i z listy wybrać pozycję "View Notes and Highlights".

Jak widać oprócz zaznaczonych fragmentów pokazuje się parę linijek tekstu następującego zaraz po nich. Możemy wybrać określoną notatkę / podkreślenie i po wciśnięciu kontrolera zostaniemy przeniesieni w odpowiednie miejsce w artykule.

Nasze podkreślenia i notatki dostępne są też w pliku My Clippings. Co możemy zrobić z takim plikiem? Polecam wam aplikację Clippings Converter, która pozwala edytować i eksportować notatki z Kildla do takich formatów jak txt, pdf czy xls.

Innymi słowy zaznaczone słówka możemy otworzyć w Excelu, dodać w drugiej kolumnie ich tłumaczenia, i tak przygotowany plik zaimportować do Anki.


Opcje Kildla nie są może szaleńcze, ale w moim odczuciu i tak mogą przydać się przy nauce języka szwedzkiego czy każdego innego języka obcego.

[Aktualizacja] Nie masz czytnika? Wypróbuj kindlowe aplikacje na komputery, tablety i smartfony.

Zobacz też:
Kindle Classic i nauka języka (bez wydawania pieniędzy) 2
zdjęcie: mobilyazilar via photopin cc

6 komentarzy:

 1. W sumie zapomniałam jakoś o możliwości czytania artykułów prasowych na Kindlu, przetestuję tę opcję i dam znać jak to funkcjonuje na moim Touchu. A podkreślenia są bardzo użyteczne i zawsze jak coś czytam to zaznaczam sobie nowe/ciekawe słówka

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog, sam zastanawiałem się nad Szwedzkim lub Norweskim, ale odkładam to marzenie na później. :) zostaję na dłużej! A i właśnie poluję na Kindla, to Twoja wina! :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe opcje :) Chętnie bym je przetestowała, ale na razie nie posiadam jeszcze czytnika :) Testuję za to telefon z Androidem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytułowe "bez wydawania pieniędzy" jest trochę na wyrost, bo czytnik trochę kosztuje, ale generalnie ciekawa opcja i jeśli dorobię się czytnika, to z pewnością skorzystam z takich możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi to do nauki języka angielskiego potrzebne po pierwsze czytanie po angielsku, a po drugie od razu generator fiszek :P

  OdpowiedzUsuń