3 lipca 2014

Fotbolls-VM i Brasilien

Tak, to znowu ten czas, kiedy jedni spędzają zatrważającą ilość czasu krzycząc na telewizor a inni odliczają dni do chwili gdy świat (i program telewizyjny) wróci do normalności. Jeśli dajecie się porwać futbolowej gorączce, niech wasz szwedzki też na tym skorzysta!Zacznijmy od podstaw. Piłka nożna to po szwedzku fotboll, a mistrzostwa świata to världsmästerskapet, zwykle skrócone do VM. W rozgrywkach bierze udział 32 lag (drużyn) zebranych w 8 grupper (grup). Za nami już gruppspel (mecze grupowe), podobnie jak åttondelsfinaler (finały 1/8).

Mistrzostwa to oczywiście temat numer jeden wszelakich serwisów informacyjnych i internetowych wydań gazet, od 8 Sidor, przez Metro, aż po Dagens Nyheter. Jeśli chcecie dowiedzieć się paru ciekawych faktów o obecnych mistrzostwach, polecam wam serwis SVT (Telewizji Szwedzkiej), a dokładniej tę podstronę. Autorzy naprawdę się napracowali wklepując rozmaite informacje i statystyki, a przy tym ich strona prezentuje się naprawdę ok.

Na pierwszej stronie znajdziemy podsumowanie gruppspel. Można powtórzyć nazwy państw po szwedzku! Super prezentują się wizualizacje brazylijskich arenor (stadionów).

Nasze oczy powinny też spocząć na wyszczególnieniu kommande matcher (nadchodzących meczów), a jeszcze niżej informacje o nästa match (następnym meczu), czyli starciu Brasilien mot Colombia (Brazylia kontra Kolumbia). Polecam wam kliknąć w statistik inför (statystyki przed meczem), gdzie znajdziemy parę interesujących faktów o wynikach dwóch drużyn.

Jeśli chodzi o starcie tych dwóch nacji, to miało to miejsce już 25 razy, z czego rezultatem było 15 vinst (wygranych) po stronie Brazylii i 2 vinst po stronie Kolumbii. Brazylia będzie więc zdecydowanym faworytem. Drużyna Kolumbii prezentuje się jednak na tych mistrzostwach bardzo dobrze, więc nigdy nie wiadomo.

Jeśli jesteście prawdziwymi miłośnikami statystyk, zajrzyjcie do karty Topplistor. Znajdziecie tu po prostu worek bez dna informacji o drużynach i zawodnikach, od gula kort (żółtych kartek) po skott i målramen (strzały w poprzeczkę). To, co budzi największe emocje to wyniki najlepszych strzelców turnieju. W tej chwili na czoło wysunął się James Rodriguez, ale Messi, Muller i Neymar depczą mu po piętach.

Jeśli klikniemy w kartę spelprogram / tabeller, pokaże nam się rozpiska utlagsspel (fazy pucharowej). Przed nami kvartsfinaler (ćwierćfinały), semifinaler (półfinały) no i final (finał). Ten ostatni zostanie rozegrany 13 lipca w Rio de Janeiro i będzie to 64 mecz tych rozgrywek. Vem ska vinna? (Kto wygra?).zdjęcie: Laureà via photopin cc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz