14 lipca 2014

Kindle Classic i nauka języka (bez wydawania pieniędzy) 2

W poprzednim poście pokazałam wam jak na Kindle Classic czytać artykuły z internetu, a także robić w nich notatki i zaznaczać słówka. Dzisiaj coś jeszcze lepszego: jak sprawdzać znaczenie słów bez kupowania słownika. To możliwe!Nie macie na waszym kindlu słownika języka szwedzkiego? Ja też nie. Nie znaczy to jednak, że muszę włączać komputer aby sprawdzić znaczenie niektórych słówek. Jeśli tylko mamy dostęp do internetu, możemy posłużyć się paroma sztuczkami, aby sobie przetłumaczyć nieznane fragmenty tekstu.


szukanie w Google

Pierwszym krokiem jest zaznaczenie interesującego nas słowa i wybranie opcji "create note".W okienku do wpisywania notatek pojawi się zaznaczone przez nas słowo. Nie chodzi nam jednak o utworzenie notatki. Zamiast wybierać opcję "save", przyciskamy strzałkę w prawo na kontrolerze. Pokażą się dodatkowe opcje. Wybieramy tę z napisem "google".Otwiera się przeglądarka i strona Google z wynikami wyszukiwania naszego słowa. Zobaczymy też parę wyszukanych obrazów. W razie wątpliwości można jeszcze kliknąć w "Images". Mamy nasze tłumaczenie! "Plånbok" to po szwedzku "portfel".szukanie w Wikipedii

Aby wyszukać hasło w Wikipedii, należy tak jak poprzednio zaznaczyć słowo i wybrać "create note". Następnie wybieramy opcję "wikipedia".Otwiera się strona www Wikipedii. Ale co to? Wcale nie otworzyła się strona z hasłem "plånbok"! Hasło to nie zostało wyszukane. Dlaczego? Językiem mojego czytnika jest angielski, w związku z czym domyślną wersją Wikipedii jest ta anglojęzyczna, a w języku angielskim nie ma słowa "plånbok". To może zmienić język czytnika na szwedzki? Dostępne wersje językowe dla Kindle to niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski i brazylijski portugalski.Co możemy zrobić? Edytujemy adres www. Możemy to zrobić wybierając przycisk "Menu" i opcję "Enter URL" lub najeżdżając na pole adresu kursorem. Następnie otwieramy klawiaturę ekranową. Interesuje nas sam początek adresu. Jego pierwsze litery oznaczają wersję językową encyklopedii. Aby otworzyć wersję szwedzkojęzyczną zmieniamy "en" na "sv" i klikamy "go to".Sukces! W szwedzkiej Wikipedii hasło "plånbok" jak najbardziej istnieje. Możemy zarówno obejrzeć zdjęcie przedstawiające portfel, jak i przeczytać jego opis / definicję.szukanie w Wikisłowniku

Jak Wikipedia, to i Wikisłownik! Aby wyszukać w nim hasło "plånbok", po wejściu w Wikipedię zmieniamy adres tak, aby zamiast słowa "wikipedia" znalazło się "wiktionary".Po zatwierdzeniu ukaże się naszym oczom strona z wyszukiwanym przez nas hasłem.Jeśli chcemy pójść o krok dalej, możemy przed "wiktionary" wpisać w adresie "pl". Otworzy się polskojęzyczna wersja Wikisłownika.
Jak widać, aby sprawdzać słówka na Kindlu nie potrzebny jest płatny słownik, książka u boku czy otwarty laptop. Przedstawione tu metody nie są super wygodne ani szybkie, ale na bezrybiu i rak ryba. :)


Zobacz też:
Kindle Classic i nauka języka (bez wydawania pieniędzy) 1zdjęcie: mobilyazilar via photopin cc

2 komentarze:

  1. Świetne sztuczki! Chyba wrócę do czytania książek na Kindlu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, w życiu bym nie wpadł na to. :)

    OdpowiedzUsuń