31 marca 2014

7 sposobów na poćwiczenie szwedzkiego

Znudziło ci się kucie słówek? Ćwiczenia z podręcznika stają się coraz nudniejsze? Nie masz pomysłu na to do czego może ci się przydać szwedzki? Dzisiaj daję 7 pomysłów na to, jak w sposób prosty, łatwy i przyjemny (a może nie?) zrobić krok ku opanowaniu języka wikingów.
1. Zaśpiewaj piosenkę

Nie wiem, czy mi uwierzycie, ale zrozumienie tego co się śpiewa znacznie pomaga w zapamiętaniu tekstu. :) Warto więc zacząć od przetłumaczenia słów ulubionej szwedzkiej piosenki. Możecie to zrobić za pomocą słownika. Polecam też stronę Lyricstranslate.com. Na YouTube znajdziecie całą masę piosenek z towarzyszeniem tekstu, wystarczy w pole wyszukiwania wpisać "[tytuł piosenki] lyrics". Nie znacie szwedzkich piosenek? Może któraś z tych zaśpiewanych w "Idolu" wam się spodoba.


2. Przeczytaj / obejrzyj przepis na ulubione danie

Co dziś na obiad? Spróbuj poszukać inspiracji w szwedzkojęzycznej części internetu. Nawet jeśli nie lubisz gotować, przeczytaj przepis na danie, które lubisz (Pasta carbonara? Pizza pepperoni?) lub na coś, co jest dla ciebie zupełną nowością (Kanelbullar?). A może zamiast czytać, wolisz pooglądać gotowanie na YouTube? Zobacz jak łatwo można wyszukać na YT wideo po szwedzku.


3. Znajdź w sklepie ulubioną książkę

Wejdź na stronę szwedzkiej księgarni internetowej (na przykład Bokus.com). Poszukaj książki, którą ostatnio czytałeś i która ci się podobała. Poszukaj innej książki tego samego autora / autorki i przeczytaj jej opis. Zainteresowała cię? Jakie ma recenzje? W jakim formacie jest dostępna i ile kosztuje?


4. Skomentuj coś

YouTube, Facebook, Pinterest, Twitter... W jakimś serwisie społecznościowym na pewno masz założone konto. Czas zrobić z niego użytek! Znajdź profil szwedzkiego aktora, ciekawe video po szwedzku, albo blog związany z twoim hobby. Napisz komentarz, nie ważne jak krótki i prosty. Duży strach, wielka satysfakcja.


5. Polub szwedzki fanpejdż

Polubienie szwedzkiego fanpejdża na Facebooku to fajny sposób na kontakt z językiem szwedzkim. Co jakiś czas otrzymasz do przeczytania krótki tekścik plus komentarze "prawdziwych Szwedów". Nie zmęczysz się za bardzo, a kontakt z językiem jest.


6. Ustaw sobie szwedzką stronę startową

Strona startowa w postaci wiadomości od Sveriges Radio, strony głównej portalu DN.se czy każdego innego serwisu = codzienny kontakt z językiem szwedzkim. Nawet jeśli nie zainteresuje cię żaden z artykułów, przeczytasz przynajmniej ich tytuły. Strona startowa nie musi być pojedyncza. Równie dobrze możesz wskazać do otwierania kilka kart jednocześnie.


7. Sprawdź co dzisiaj leci w telewizji

Zobacz jakie filmy można zobaczyć w telewizji dziś wieczorem. Może jest jakiś, którego jeszcze nie znasz? Sprawdź o czym jest, zaglądając do szwedzkiej Wikipedii. Nie masz telewizora? Sprawdź co w tym tygodniu wchodzi na ekrany kin.Jakieś inne propozycje?
zdjęcie: Celso Flores via photopin cc

2 komentarze:

  1. Tak, najlepszy sposób to szwedzkie strony startowe. Niestety, po jakimś czasie automatycznie zamyka się je wszystkie i wchodzi np. na Facebooka :) Dobrze jeszcze pozmieniać język na szwedzki we wszystkich sprzętach, szczególnie w telefonie... Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Rady dobre dla uczących się nie tylko szwedzkiego! :)

    OdpowiedzUsuń