8 kwietnia 2014

Ba Ba Dum

Uwaga fani języka szwedzkiego! W internecie pojawił się nowy projekt, dzięki któremu możecie sprawdzić swoją znajomość słownictwa. Przestawiam wam Ba Ba Dum.O co chodzi?

Ba Ba Dum to strona z prostymi grami językowymi. Twórcami strony są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, para zajmująca się typografią, grafiką i ilustracją pod szyldem Hipopotam Studio. Może słyszeliście o ich książce "Mapy"?

Ba Ba Dum to projekt niemałego kalibru. Strona zawiera 5 gier dla 10 języków obcych (w tym dla dwóch odmian angielskiego). Każdy język reprezentowany jest przez 1500 słów. Użytkownik ma także możliwość wybrania jednej z 7 wersji językowych strony. Ciekawym pomysłem jest opcja nauki wszystkich języków naraz.

Strona przeznaczona jest dla osób dopiero zaczynających naukę lub pragnących powtórzyć sobie słownictwo na poziomie podstawowym. Nie znajdziemy tu zaawansowanych słów, chociaż zdarzają się wyjątki. Wiecie jak jest "chodak" w dowolnym języku obcym? W grach najczęściej występują rzeczowniki, czasem czasowniki, rzadziej przymiotniki.

Gry językowe

Przejdźmy do konkretów. Co to za gry o których mowa? Są to wariacje na temat testu wyboru plus rozsypanka wyrazowa.

Pierwsza z gier polega na wybraniu obrazka przedstawiającego wylosowane słowo. Drugi wariant to wskazanie obrazka "ze słuchu". Gra numer trzy to jedna ilustracja plus cztery słowa do wyboru. Czwarty, najtrudniejszy wariant, to ułożenie słowa z podanych liter. Piąta gra to wszystkie poprzednie warianty wymieszane razem.

Celem wszystkich gier jest zdobycie jak największej liczby punktów. Poprawna odpowiedź to, w zależności o wariantu, od 1 do 6 punków na plus. Niepoprawne odpowiedzi oznaczają punkty minusowe. Jak już wspomniałam, wszystkich słów jest 1500. Starczy na wiele godzin grania!

Działanie

Serwis i gry opierają się na wspaniałej grafice. Korzystanie z nich to naprawdę uczta dla oka. Przypuszczam, że przygotowanie 1500 ilustracji, po jednej dla każdego ze słów, było niemałym zadaniem. Ale same obrazki to nie wszystko. Twórcy zadbali, aby słownictwu towarzyszyły nagrania w wykonaniu native speakerów.

Pamiętajcie, że ta strona służy głównie zabawie. Nie jest to system nauki słówek. Nie działa na takiej zasadzie jak programy SRS (np. Anki) - każde pytanie pojawia się tylko raz. Jeśli szukacie czegoś, co pozwoli wam wykuć się ze słownictwa, to nie jest to dobry adres. Jeśli jednak chcecie przez kilka minut pobawić się z językiem obcym, powinno wam się spodobać.

Co ze stroną jest nie tak? Mnie niesamowicie irytuje to, że nawet jeśli jestem zalogowana system nie zapamiętuje jakiego języka się ostatnio uczyłam. Za każdym razem muszę przełączać się z angielskiego na szwedzki. Myślę, że dobrym pomysłem byłaby też opcja wyłączenia dźwięku. Pomimo tych niedogodności - polecam!zrzuty ekranu: www.babadum.com

2 komentarze:

  1. Świetna gra, pięknie zrobiona graficznie... Faktycznie większość słówek jest łatwa, ale może skorzystam bardziej z niemieckiego :)

    OdpowiedzUsuń