14 kwietnia 2014

Tutoriale po szwedzku: 6 przykładów

Wspominałam już, że moim ulubionym narzędziem do nauki szwedzkiego jest YouTube. Dzisiaj przedstawię wam jeden z typów filmów, które możecie tam znaleźć. Tutoriale to super sposób na poszerzenie wiedzy, ale i ,przy okazji, na osłuchanie się ze szwedzkim.Co to są tutoriale?

Tutoriale to filmy lub teksty instruktażowe, których autorzy krok po kroku przedstawiają jak coś zrobić bądź jak coś działa. W sieci jest tego cała masa, od podpowiedzi jak zrobić cappucino do szkoleń z języka CSS. Często w tytule lub opisie znajdziemy słowo "turorial", ale nie zawsze. W formie video często występują instrukcje obsługi programów komputerowych lub aplikacji internetowych.


Po co mi to?

Tego typu filmiki są super materiałem na poćwiczenie rozumienia ze słuchu zarówno dla bardziej i mniej zaawansowanych uczniów. Po pierwsze, mamy okazję posłuchać native speakerów i poznać słownictwo, którego używają mówiąc o różnych rzeczach. Dla bardziej zaawansowanych będzie to okazja na poznanie lub powtórzenie słownictwa. Początkujący mogą osłuchać się z językiem w dosyć atrakcyjnej formie.

Po drugie, obraz ułatwia zrozumienie języka, ale i sprawia, że dłużej możemy być skoncentrowani i zainteresowani tym co oglądamy. Przy filmie trudno jest się "wyłączyć", w przeciwieństwie do radia, na słuchaniu którego ciężko jest się skoncentrować dłużej niż kilka minut.

Niewątpliwym plusem filmów instruktażowych jest ich różnorodność. Można znaleźć video które naprawdę poszerzy nasze horyzonty i wiedzę. Początkującym polecam oglądanie filmów o tym, co jest nam już dobrze znane. Wtedy nie "zgubimy się" oglądając instrukcje. Można też znaleźć prezentacje oparte na tekście, nie na dźwięku. Tempo wypowiedzi też jest różne w zależności od filmu i jego autora.


Co teraz obejrzymy?

Zebrałam 6 filmów, które przedstawiają kilka sposobów na śledzenie blogów (i innych stron) w internecie.


RSS

Z pewnością kojarzycie pomarańczowe ikony zamieszczane na stronach internetowych. To znak, że strona posiada swój kanał RSS. Taki kanał możemy dodać do swojego czytnika RSS i otrzymywać na bieżąco powiadomienia o nowych treściach. Czytnik Google Reader, zaprezentowany w filmie poniżej, już nie istnieje.
Feedly

Popularnym serwisem pozwalającym śledzić kanały RSS jest Feedly. Aby z niego korzystać, trzeba posiadać konto Google. Wygląd ma bardzo przyjemny.
Bloglovin

Serwisem, który ostatnio zyskuje wiele popularności jest Bloglovin. Działa podobnie jak Feedly. Ciekawą funkcją jest lista blogów podobnych do tych już przez nas obserwowanych (chociaż działa tak sobie).
Newsletter

Po co kombinować, skoro proste rozwiązania są czasem najlepsze? Zapiszcie się na newsletter, a będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych postach prosto do swojej skrzynki mailowej. Na przykład na konto Gmail.
Facebook

Tego portalu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Mój blog ma tam fanpejdż, który możecie polubić.
Google+

Google+ jest serwisem społecznościowym, przez który też możecie otrzymywać powiadomienia o nowych postach na blogu. Wystarczy założyć sobie konto (patrz: filmik) i "zaplusować" 'Talar du svenska?'.
Zobacz też: Jak wyszukać na YouTube wideo po szwedzku?


zdjęcie: seier+seier via photopin cc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz