24 marca 2014

Jak wyszukać na YouTube video po szwedzku?

Jeśli miałabym wskazać moje ulubione narzędzie do nauki języków obcych, bez wahania odpowiem: "YouTube". W tym serwisie można znaleźć piosenki, wykłady, lekcje, programy telewizyjne, vlogi, i wiele, wiele innych. Jedyny problem to jak wśród milionów zamieszczonych w sieci klipów znaleźć te w języku szwedzkim.Problem

Po wpisaniu w wyszukiwarkę YouTube pojawiają się już nawet nie tysiące, ale miliony propozycji. Jak w tym gąszczu znaleźć coś w języku szwedzkim? Oto jak wygląda strona z wynikami dla słowa "tedx" (chodzi oczywiście o cykl wykładów organizowanych na całym świecie). Jeśli chodzi o pierwszą stronę wyników, wszystkie znalezione filmy są języku angielskim. Dalej nie jest lepiej. Co robić?Serwis YouTube daje pewne możliwości zawężania wyników wyszukiwania. Dostępne filtry to czas wrzucenia do serwisu, rodzaj, czas trwania, cechy. Brak opcji języka filmu czy kraju jego pochodzenia. Niestety sam YouTube nie oferuje za dużo jeśli chodzi o wyszukiwanie zaawansowane.Może zmodyfikowanie wyszukiwanego hasła pomoże? Zmieniam "tedx" na "tedx sweden", "tedx svenska", itp. Niestety otrzymuję co najwyżej wykłady, które odbyły się w Szwecji, ale w języku angielskim.


Rozwiązanie

Na szczęście jest jeszcze Google, a właściwie Google Videos - wyszukiwarka filmików zamieszczonych w internecie. Ten serwis oferuje już wyszukiwanie zaawansowane. Aby się do niego dostać, trzeba kliknąć w koło zębate w prawym górnym rogu.Na tej stronie możecie szczegółowo określić parametry wyszukiwania. Między innymi określić w jakim języku mają być wyszukiwane filmy. Mnie interesuje oczywiście język szwedzki.I o to właśnie chodziło! Jak widać po opisach, znalezione filmy są w języku szwedzkim.Google Videos wyszukuje filmy nie tylko z YouTube, ale i z innych serwisów. Jeśli chcecie dodatkowo zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do YT, możecie to zrobić korzystając z filtra u góry strony.Miłego oglądania!
zdjęcie: Sebastian Anthony via photopin cc

2 komentarze:

  1. "Chodzi oczywiście o cykl wykładów organizowanych na całym świecie" - OCZYWIŚCIE? Ja słyszę o czymś takim pierwszy raz i idę uzupełniać braki w wiedzy! :)

    OdpowiedzUsuń