24 lutego 2014

Hostel

Jeśli planujecie wyjazd turystyczny do Szwecji, z pewnością zadajecie sobie jedno podstawowe pytanie: Gdzie się zatrzymać? Szwecja do tanich krajów nie należy, więc warto porzucić plany pobytu w luksusowym hotelu i zwrócić się w kierunku bardziej realistycznych opcji, takiej jak hostel.



Vandrarhem (hostel) oferuje niższą cenę niż hotel, ale i niższy standard. Z tego co widzę, hostele często i gęsto występują na mapie Sztokholmu. Na mój celownik biorę stronę www hostelu City Lodge, znajdującego się ett stenkast från Centralstationen (rzut kamieniem od dworca centralnego).


To, co mnie najbardziej interesuje, to oferowane rum (pokoje) i ich priser (ceny). Dwa popularne rodzaje pokoi to singelrum (pokój 1-os.) i dubbelrum (pokój 2-os.). Jeśli wybieramy się na wakacje z przyjaciółmi, pewnie zainteresują nas też 3/4/5-bäddsrum (pokoje 2/3/4-os.). Dla szukających oszczędności hostel oferuje sovsal med 10/18-bäddar (sypialnia z 10/18 łóżkami). Zdecydowalibyście się?


No dobra, to ile zapłacimy za pobyt? Najtańsza opcja, czyli łóżko w 18-os. sypialni, kosztuje w zależności od terminu pobytu 200 bądź 220 kr (czyli ok. 100 zł). Boję się sprawdzać, ile kosztuje pobyt w hotelu! Co ważne, priser är utan lakan (ceny nie zawierają (kosztu) pościeli)! W szwedzkich hostelach, z tego co zdążyłam się zorientować, standardem jest, że przyjeżdżamy z własną pościelą. Chyba że wolimy ją hyra (wypożyczyć), w tym konkretnym hostelu kosztuje to 50 kr (ok. 25 zł). Ja bym wiozła swoją, a wy?


Za co zapłacimy ekstra? Za frukostbuffé (śniadanie w formie szwedzkiego stołu; 60 kr), handduk (ręczkik; 15 kr), hänglås (kłódkę; 35 kr), czy tvätt (pranie; 80 kr). Ciekawą opcją jest stop-over paket, w skład którego wchodzą m. in. duschgel (żel pod prysznic), tandborste (szczoteczka do zębów) i tandkräm (pasta do zębów). Oferta dla zapominalskich. :)


Co jeszcze oferuje hostel City Lodge? Jak to w hostelu, łazienki są gemensamma (wspólne). Jest za to fri internet (darmowy internet), kabel tv (kablówka) i, uwaga, gratis pasta (darmowy makaron). Makaron ugotujemy w kök med spis och micro (kuchni z kuchenką i mikrofalówką). Z głodu nie zemrzemy :).


Informacją, którą powinniśmy sprawdzić przed rezerwacją miejsc, są godziny meldunku. W tym konkretnym hostelu dostęp do pokoi jest efter kl. 14:00 (po 14-tej), ale możemy przyjść wcześniej i zostawić na miejscu swój bagaż. Wymeldować się musimy senast kl. 11:00 (przed 11-tą).


Tips! Ta med dig inneskor. (Wskazówka! Weź ze sobą kapcie.) :)


Jakie macie doświadczenia z Szwedzkimi hostelami? Czy coś was zaskoczyło? Chętnie posłucham.



Zobacz też:
Muzeum Abby


zdjęcie: Håkan Dahlström via photopin cc

5 komentarzy:

  1. Vandrarhem to takie bardziej schroniska młodzieżowe, ale po moich doświadczeniach ze schronisk młodzieżowych w Polsce, to zdecydowanie muszę powiedzieć, że uwielbiam standard w tych szwedzkich. Niektóre schroniska oferują zniżkę dla posiadaczy międzynarodowej legitymacji PTSM (Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych). Ja mieszkałam w takich, gdzie kuchnia była wspólna i dostępna dla wszystkich mieszkańców, byłam zaskoczona, jak świetnie była wyposażona - tylu rodzajów kieliszków i naczyń to nawet we własnym domu nie mam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dwie noce w Hotelu znanej sieci ze sniadaniami, wieczornym bufetem, ktory jest w zasadzie obiadem i 24-godzinna kawiarenka dla dwoch osob...1300 sek w Kalmar. Podwojne, duze lozko, lazienka z prysznicem, wi-fi... Po co schronisko? Czasem po prostu dobrze poszukac ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sztokhol: Lodge32 - za 3 noce zapłaciłam 236zł w pokoju 6os łazienka na korytarzu, standart bardzo ok -polecam, samo centrum, 10 min. od Stadhus, 20min od Gamla Stan pieszo. Zaraz obok sklep 7eleven

    OdpowiedzUsuń
  4. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety ale hostele nie są dla mnie.

    OdpowiedzUsuń