12 sierpnia 2013

Muzeum Abby

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o otwarciu pierwszego muzeum poświęconego zespołowi Abba. ABBA: The Museum, czy też Abbamuseet, znajduje się w Sztokholmie i z pewnością przyciąga tłumy turystów. Postanowiłam jeszcze raz przeistoczyć się w osobę planującą wakacje w Szwecji. Czy poradzę sobie ze szwedzką stroną internetową muzeum?

 

 

 

abbathemuseum.com


Najważniejsze informacje znajdują się już na startsida (stronie głównej).To, co mnie najbardziej interesuje to oczywiście informacja o biljetter (biletach).


abbathemuseum.com

Twórcy strony zachęcają do kupna biletu przez internet jak i zrobienia rezerwacji. 5% rabatt (rabat) dla płacących kartą MasterCard. Gratis inträde (darmowy wstęp) dla dzieci do lat sześciu! Można także kupić presentkort (bilet - kartę podarunkową).


biljetter - bilety
köp biljett - kup bilet
att betala - płacić
en rabatt - rabat
gratis inträde - darmowy wstęp
ett barn - dziecko
ett presentkort - karta podarunkowa


Po zjechaniu trochę niżej znajduję już wszystkie potrzebne mi informacje.
abbathemuseum.com


Wiem już jakie są öppettider (godziny otwarcia): codziennie od 10:00 do 20:00, i ile zapłacę za bilet fullpris (w normalnej cenie) (195 koron szwedzkich, czyli ok. 100 złotych). Gdybym chciała, mogę skontaktować się z muzeum telefonicznie lub przez maila. Albo polubić muzeum na Facebooku.

Jak widać kwestia biletów dla dzieci jest nieco skomplikowana. Jak już wiemy dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą fritt (za darmo). Teraz dowiadujemy się, do kiedy w Szwecji jest się dzieckiem. Wychodzi na to, że do chwili, gdy skończy się 15 år (15 lat). Starsze osoby muszą kupić bilet dla dorosłych. W Polsce chyba mamy bardziej konserwatywne podejście. No dobra, to ile płacą dzieci powyżej 6 lat? Widzę dwie ceny barnbiljetter (biletów dla dzieci): 145 kr oraz 50 kr. Wydaje mi się, że ta druga obowiązuje dziecko pod opieką kogoś vuxen (dorosłego) (jedno dziecko na jednego dorosłego). Pytanie do was: czy "pożyczylibyście" komuś na chwilę dziecko, żeby zapłacić prawie 100 koron mniej? :) Czy sami zgodzilibyście się "pożyczyć" od kogoś jego dziecko? Przypominam, że 100 kr. = ok. 50 zł.


öppettider - godziny otwarcia
alla dagar - wszystkie dni, codziennie
information - informacja
biljetinformation - informacja o biletach
priser - ceny
fullpris - pełna cena
barnbiljetter - bilety dla dzieci
fritt - za darmo
vuxen - dorosły
en väg - droga
en beskrivning - opis
vägbeskrivning - dojazdabbathemuseum.com/se/praktisktabbathemuseum.com/se/praktiskt


Audioguide (audio-przewodnik) kosztuje 40 kr. Jeśli dobrze rozumiem, bilet do muzeum uprawnia także do wizyty w Swedish Music Hall of Fame oraz wystawy (?) na temat historii szwedzkiej muzyki popularnej.

Co ciekawe, muzeum jest kontantfri (bezgotówkowe), a więc można w nim płacić tylko kartą! Inną ważną informacją jest ta o systemie wpuszczania gości, tzw. slot-tider. Jeśli dobrze rozumiem, to goście wpuszczani są do muzeum na określony przedział czasu, który "kupują" razem z biletem. Kojarzy mi się to z wizytą na basenie. :) Tutaj jestem trochę zdezorientowana. Dlaczego na stronie nie ma informacji ile ten czas wstępu wynosi?

Jak dotrzeć do Muzeum Abby? Przyznaję bez bicia: tutaj poległam. Nie udało mi się do końca zrozumieć vägbeskrivning (informacji o dojeździe do muzeum) Udało by mi się dotrzeć do muzeum łodzią (promem?). Autobusem - już niekoniecznie. Czy Liljevalchs/Gröna Lund to przystanek, na którym trzeba wysiąść? A może coś innego? Gubi mnie moja ignorancja na temat komunikacji miejskiej w Sztokholmie. Nie wiem, co to spårvagn ani tunnelbana, chociaż rozsądek podpowiada, że jedno z nich to metro. Podobnie z SL (autobusy?). Dobrze, że jest mapka, może udałoby mi się dotrzeć do museet na nogach. :)


audioguide - audio-przewodnik
en buss - autobus
hoppa på buss - wskocz to autobusu
kliv av på ... - wysiądź na ...
kliv ombords - wejdź na pokład
gå av vid ... - wysiądź przy ...
Djurgårdsfärjan - linia promowa w Sztokholmie
en båt - łódź
en spårvagn - tramwaj
tunnelbana, t-bana - metro
en promenad - spacer
SL (Storstockholms Lokaltrafik) - sztokholmska komunikacja miejska
kontant - gotówka
kontantfri - bezgotówkowy
Podsumowanie

 

Myślę, że z kupnem biletu nie miałabym problemu. Gorzej z samym dotarciem do Abbamuseet. :) Zadanie domowe: zapoznać się ze sztokholmskim czy ogólnie szwedzkim transportem publicznym.

Byliście w Abbamuseet? Polecacie?
zdjęcie: kalleboo via photopin cc


5 komentarzy:

 1. Baaaardzo, bardzo przydatny wpis, dla planujących wyjazd idealne kompendium.

  Muzeum Abby chyba nie dla mnie, mimo mojego fioła na punkcie tego, co szwedzkie. Jeśli wybierasz się do Sztokholmu - koniecznie Skansen (tu do przygotowania słownictwo np. dotyczące szwedzkich zwierzątek i zadanie domowe z krajoznawstwa: regiony Szwecji) :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam uraz do skansenów po tym, jak w czasie jednej wycieczki prawie umarłam z nudów. Ale dzięki za cynk. :)

   Usuń
 2. Jag är imponerad ;) Wprawdzie nie planuję wyjazdu do Szwecji (a przynajmniej w ciągu najbliższych pięciu lat), ale wpis i tak bardzo się przydał. Moja motywacja do nauki podskoczyła wysoko w górę, zresztą jak zwykle przy twoich notkach.
  Wiktor

  OdpowiedzUsuń
 3. Hey, byłam w Sztokholmie kilka razy, ale nadal nie skusiłam się na muzeum ABBY. Chyba po prostu mnie to nie interesuje. A z dotarciem nie miałabyś problemów, dociera tam tramwaj, ale i tak większość turystów idzie z buta :) pozdrawiam, Beza

  OdpowiedzUsuń