27 stycznia 2014

Språktest

Przypuszczam, że w prawie każdym uczącym się języków obcych w pewnym momencie rodzi się potrzeba określenia poziomu na jakim opanował dany język. Chęć zapisania się na kurs, uzupełnienia CV, zwykła ludzka ciekawość - powodów jest mnóstwo. W niektórych sytuacjach możemy zdać się na specjalistów (nauczycieli). A jeśli uczymy się na własną rękę? Na szczęście jest internet. Jaki jest wasz poziom szwedzkiego? Ja swój już zweryfikowałam.Jakiś czas temu na blogu podsumowałam swój rok z językiem szwedzkim.

Tak oto określiłam swój poziom, używając do tego celu tabeli CEFR:

PISANIE: A1
CZYTANIE: A2
SŁUCHANIE: A1/A2
MÓWIENIE (wypowiadanie się): A1/A2
MÓWIENIE (porozumiewanie się): A1

Problem? Oceniając samego siebie trudno pozostać obiektywnym. Zaczęłam szukać testu online, który pomógłby mi zweryfikować mój poziom szwedzkiego.


Test z języka szwedzkiego znalazłam na stronie Folkuniversitetet.

Poddaje on ocenie umiejętności wyszczególnione w CEFR (pisanie, czytanie, słuchanie, mówienie) oraz, w oddzielnej części, opanowanie słownictwa i gramatyki (twórcy chcieli dać coś od siebie?). Wynik zostaje podany w CEFRowskiej skali A1-C1.

Aby móc przystąpić do testu, trzeba założyć konto (po zakończeniu testu wyniki trafią do naszej skrzynki mailowej). Kiedy już się zalogujemy, zostaniemy poproszeni o wybranie z jakiego języka chcemy być egzaminowani (oprócz szwedzkiego są do wyboru angielski, francuski, niemiecki, włoski, norweski (bokmal) i hiszpański). Mamy też możliwość wybrania języka samego testu (angielski, szwedzki, norweski (bokmal), duński). Test składa się z dwóch rodzajów zadań: samooceny oraz testu sprawdzającego. Nie ma ograniczenia czasowego.


Samoocena

Myślę, że nazwa "samoocena" jest tu nieco myląca. To nie my sami oceniamy swój poziom, ale system wyznacza go na podstawie udzielonych przez nas odpowiedzi. W tej części ustosunkowujemy się do stwierdzeń dotyczących umiejętności posługiwania się językiem obcym. Przykładowo na poziomie A1 zostaniemy zapytani czy potrafimy napisać pocztówkę albo wypełnić kwestionariusz osobowy. Pytania są zwięzłe, konkretne i towarzyszą im przykłady.

Jeśli odpowiemy twierdząco na większość (wszystkie?) pytania, test przeniesie nas o poziom wyżej (np. z A1 do A2). Jeśli zaprezentowane czynności okażą się dla nas za trudne, zostaniemy przeniesieni o poziom niżej. Jeśli zmieścimy się gdzieś pośrodku, system uzna, że to właśnie jest nasz poziom.


Test sprawdzający

Jak już ocenimy swój poziom za pomocą modułu samooceny, zostaniemy poproszeni o rozwiązanie paru zadań na słownictwo i gramatykę, a później na rozumienie tekstu czytanego i słuchanego. Słownictwo i gramatyka są sprawdzane w formie charakterystycznej dla testów poziomujących: trzeba odpowiednio odpowiedzieć na pytanie czy też uzupełnić dialog (test wyboru).

Zarówno część dotycząca czytania jak i ta dotycząca słuchania składają się z kilku zadań. Ich forma nie powinna zaskoczyć nikogo, kto kiedykolwiek rozwiązywał zadania na zajęciach w szkole czy na kursie językowym. Często pojawiają się testy wyboru, ale i testy prawda / fałsz czy dopasowywanka. Część testowa działa tak samo jak część samooceny. Jeśli nasz wynik będzie bardzo dobry, dostaniemy możliwość podejścia do zadań na wyższym poziomie.


Wyniki

Rozwiązanie testu trwa (według jego twórców) od 30 do 90 minut. Wyniki zobaczymy od razu. Każdy moduł i część zostaje oceniona oddzielnie. Oto jak wygląda tabela podsumowująca:Polecam wam sprawdzenie swojej wiedzy przedstawionym tu testem. Podoba mi się jego elastyczne podążanie za uczniem i dostosowywanie się na bieżąco do podawanych mu informacji. Minusem jest konieczność zakładania konta, a także (niestety) niska jakość nagrań w części na słuchanie.

Podchodzącym radzę uważnie wczytywać się w teksty i nie panikować. :)
zdjęcie: albertogp123 via photopin cc

4 komentarze:

 1. Po raz kolejny dziękuję Ci, że znalazłaś i podzieliłaś się tak użytecznym narzędziem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po to właśnie jest ten blog!

   Usuń
  2. :)
   Poza tym, czytanie na poziomie B2? Rewelacyjny wynik!

   Usuń
 2. Link do testu jest juz nieaktualny. Możesz podać nowy?

  OdpowiedzUsuń