12 lipca 2015

Unga Radioteatern

Myślicie, że w radio można słuchać tylko wiadomości i muzyki? Błąd! Niedawno odkryłam bardzo fajną audycję w P1 - Unga Radioteatern. Jeśli chcecie poćwiczyć rozumienie ze słuchu - pozycja obowiązkowa!
Radioteatern, czyli co?

Radio plus teatr - czy to możliwe? Jak najbardziej. Słuchowiska zaczęły powstawać już u zarania radia, a to w Szwecji obchodzi właśnie swoje 90-te urodziny. Czy to to samo co audiobooki, książki do słuchania? Jesteście blisko. W przypadku audiobooków cały tekst książki jest czytany przez lektora. W przypadku słuchowisk, tak jak w teatrze, w każdą postać wciela się inny aktor. Jest muzyka i dźwięki, usłyszymy na przykład jak ktoś idzie po schodach albo je obiad.


Co ma do zaoferowania Sveriges Radio?

Unga Radioteatern to słuchowisko przygotowane specjalnie dla dzieci. Natrafiłam na nią całkiem przypadkiem. W P1 akurat "leciał" jeden z odcinków, który zaciekawił mnie na tyle, by poszukać informacji o audycji w internecie. Historia, której słuchałam składa się w sumie z 8 odcinków, ale nie jest to reguła. Unga Radiotatern jest emitowany raz w tygodniu, w poniedziałki rano, ale wszystkie odcinki są dostępne w sieci. Programu można słuchać online lub ściągnąć go w formie plików mp3. Każdy odcinek trwa 15 minut.


Skellig

Niedawno w programie można było posłuchać adaptacji książki "Skellig" autorstwa brytyjskiego pisarza Davida Almonda, i to właśnie tego słuchowiska w całości wysłuchałam. Historia porusza całkiem poważne tematy, takie jak choroba i śmierć. Michael, mały chłopiec, wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego domu. W garażu odkrywa coś bardzo tajemniczego. Tymczasem jego mała siostrzyczka zaczyna chorować. Czym, albo raczej kim jest tytułowy Skellig, nie zdradzam. Posłuchajcie sami. Adaptacja to część cyklu "Magisk sommar" dotykającego magii czy tajemniczych i niewyjaśnionych zjawisk. Nie do końca moje klimaty, ale i specjalnie mi to nie przeszkadzało.


Nauka szwedzkiego

Z perspektywy osoby uczącej się szwedzkiego muszę stwierdzić, że Unga Radioteatern to świetna sprawa. Nie są to słuchowiska dla dorosłych, a więc słownictwo jest trochę uproszczone, a fabuła niezbyt zawiła. Można usłyszeć głosy wiele osób, w różnym wieku. Role odgrywają profesjonalni aktorzy z nienaganną dykcją, co ułatwia zrozumienie dialogów. W nadążaniu za akcją pomagają krótkie opisy towarzyszące każdemu odcinkowi. Dla mnie idealne - rozumiałam na tyle, żeby mniej więcej ogarniać co się dzieje i zrozumieć część dialogów, ale na pewno było to wyzwanie.


Jeśli jesteście znudzeni słuchaniem wiadomości albo dialogów z podręcznika - sprawdźcie koniecznie!Zobacz też:
Posłuchaj wiadomości: 8 Sidor vs Klartextzdjęcie: Skellig Exits via photopin (license)

11 komentarzy:

 1. Kiedyś przypadkiem natrafiłam w SR na słuchowisko na podstawie powieści Tokarczuk :) Co do materiałów do słuchania na wakacje, polecam Sommar i P1.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, fajna sprawa! Mamy w zwyczaju notować sobie nieznane nam słowa lub wyrażenia, żeby później łatwiej zostały w pamięci :) Lätt som ett pläd :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wróciłam ostatnio ze Szwecji od kuzynki i zakochałam się w języku ;) Jeszcze nic nie rozumiem, ale chciałabym sie nauczyć chociaż w stopniu komunikatywnym. Da radę nauczyć się samemu czy polecasz raczej szkołę językową?

  Hälsningar! (czy jakoś tak ;) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to dużo pracować samemu i nie tracić zapału. To czy wybierzesz szkołę czy indywidualne korepetycje czy naukę samej to kwestia odkrycia co tobie osobiście najbardziej pasuje. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie "jak się uczyć".

   Usuń
 4. W nauce języka staram się maksymalnie wykorzystać "luki czasowe" w ciągu dnia dlatego idealnym rozwiązaniem jest słuchanie radia w aucie. Szkoda, że szwedzkiego radia nie łapiemy nawet na falach długich ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam Sveriges Radio <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Doskonały pomysł jak w luźny i zabawny sposób można się uczyć! Uwielbiam takie rozwiązania gdy uczymy się poprzez zabawę, bez stresów i nerwów, za to o wiele skuteczniej!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa oprawa tematyczna bloga - idealnie psuję. Konkretny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta oprawa tematyczna blogu jest po prosu niesamowita.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten blog oceniam bardzo wysoko bo każdy znajdzie bardzo dużo ciekawych informacji.Tak ja uważam prywatnie.

  OdpowiedzUsuń