7 marca 2015

10 słów: Vasaloppet

To już w najbliższą niedzielę! W Polsce mało kto o nim słyszał, w Szwecji to wielkie święto sportu transmitowane na żywo w telewizji. Vasaloppet, czyli Bieg Wazów, to najdłuższy, najstarszy i najsłynniejszy wyścig na nartach biegowych na świecie. Już raz o nim pisałam na blogu. Chcecie dowiedzieć się o nim trochę więcej? • vinterveckan
 • (tydzień zimowy)

  Vasoloppet towarzyszy cała seria zawodów, od UngdomsVasan (3-9 km), przez TjejVasan (30 km), KortVasan (30 km), HalvVasan (45 km), StafettVasan (90 km), po Oppet Spår (90 km). W tym roku do udziału w vinterveckan (znany również jako Vasaveckan) zgłosiło się grubo ponad 60 000 uczestników! Jeśli nie jesteście fanami biegówek, możecie jeszcze odwiedzić Dalarnę w lecie, podczas sommarveckan, kiedy to odbywają się biegi piesze i rowerowe.

 • mål
 • (meta)

  Meta biegu leży w miejscowości Mora, "jedyne" 90 kilometrów od jego startu w Sälen. Miejsce to wieńczy målportal z napisem I fäders spår – för framtids segrar (w ślad ojców - dla przyszłych zwycięstw). W tym roku linię mety przekroczy 15 800 uczestników Vasaloppet.

 • blåbärssoppa
 • (zupa borówkowa)

  Żaden Vasan nie może odbyć się bez tego napoju. Uczestnicy dostają go na wszystkich punktach odpoczynku. To nic innego jak nasz swojski kompot, tyle że zwykle jest podawana na ciepło. Na Vasaloppet przygotowywana w ilości 2-3000 litrów. Uczestnicy mogą też zregenerować siły za pomocą m.in. Vasalopsbullar (vasadrożdżówek) czy minigurkor (miniogórków).

 • kranskulla / kransmas
 • To oni zawieszają na szyjach zwycięzców wieniec; kranskulla - najlepszemu zawodnikowi, kransmas - najlepszej zawodniczce. Co ciekawe, starają się wykonać swoje zadanie jeszcze zanim zawodnik przekroczy linię mety. Walka o pierwsze miejsce czasem trwa do ostatnich sekund, więc zwieńczenie zawodnika nie zawsze jest zadaniem łatwym. Objęcie tej funkcji to wielki zaszczyt. Nie wystarczy być ładnym (chociaż i to się pewnie przydaje), trzeba jeszcze pochodzić z okolic Sälen / Mory, mieć na koncie osiągnięcia sportowe i być stanu wolnego.

 • deltagare
 • (uczestnicy)

  Uczestnicy ciągną do Sälen w tysiącach. Tegoroczny limit uczestników to 15 800. Co zrobić, aby wziąć udział w wyścigu? Wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem, bieg jest otwarty dla każdego kto skończył 19 lat, zarejestrował się i uiścił opłatę startową. W tym roku, według informacji organizatorów, średnia wieku uczestników to 41,3, a najstarsza zarejestrowana osoba ma lat 89! W tym roku w Vasaloppet bierze udział m.in. Justyna Kowalczyk.

 • historien
 • (historia)

  Jak doszło do powstania Vasaloppet? Bieg jest upamiętnieniem wydarzeń historycznych z 16. wieku. Gustav Vasa uciekał do Norwegii, gdy w ślad za nim i jego ludźmi wyruszyło 2 posłańców z Sälen z informacją że lokalna społeczność jest gotowa go poprzeć w walce z rządzącym krajem duńskim władcą Chrystianem II. Gustav Vasa wrócił do Mory, rozpoczął powstanie przeciw Chrystianowi, i w konsekwencji dał początek niepodległej Szwecji.

 • segrare
 • (zwycięzcy)

  Zwycięzców biegu jest dwoje, gdyż oddzielna nagroda należy się zarówno najszybszemu biegaczowi jak i najszybszej biegaczce. Zastanawiacie się ile trwa przebiegnięcie na nartach dystansu 90 km? W zeszłym roku w kategorii panów: 4 godziny 14 min, w kategorii pań: 4 godziny 31 min. Co ciekawe, panie miały zakaz uczestnictwa w Vasaloppet aż do 1981 roku!

 • tittare
 • (widzowie)

  Widzowie oczywiście licznie zbierają się na starcie, trasie, i mecie wyścigu, ale Vasaloppet to przede wszystkim wielkie wydarzenie telewizyjne, transmitowanie przez telewizję szwedzką i nie tylko. W zeszłym roku (pięciogodzinną!) transmisję w SVT oglądnęło 2 200 000 TV-tittare. Jeśli i wy chcecie śledzić zmagania uczestników Vasan, włączcie Eurosport bądź wejdźcie na stronę Swix Ski Classics Live Center. Wyścig będą też transmitować telewizje z Niemiec, Czech, USA, Włoch, Rosji, Szwajcarii i Austrii. Niestety SVT Play blokuje transmisję widzom spoza Szwecji. Jeśli chcecie pooglądać Vasaloppet z szwedzkim komentarzem, poszukajcie archiwalnych biegów na YouTube.

 • glädje
 • (radość)

  W Vasaloppet chodzi nie tylko o wynik i rywalizację. Dla wielu (jeśli nie dla większości) to okazja żeby dobrze się bawić i zmierzyć z samym sobą. Obejrzyjcie jakąkolwiek relację z trasy. Pełno w nich uśmiechniętych, szczęśliwych ludzi. Kiedy na nich patrzę, gęba mi się nie przestaje uśmiechać i zaczynam marzyć, że kiedyś i ja stanę na starcie Vasaloppet. :) Tegoroczni uczestnicy HalvVasan, biegu na 45 km:


Zobacz też:

Vasaloppet.se
Fakta, statistik och kuriosa inför det 91:a Vasaloppet
Här är nästa års kranskulla och kransmas
Vasaloppet på YouTubeZdjęcia:
Sydsvenskans Arkiv (Sydsvenskan) [w domenie publicznej], via Wikimedia Commons
Johan Gustaf Sandberg [w domenie pubicznej], via Wikimedia Commons
BIL (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Autor nieznany [w domenie publicznej], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz