7 października 2013

Zagraj w grę, poucz się szwedzkiego

Nie muszę chyba nikomu mówić, że ucząc się języka obcego uważać trzeba na mieliznę o nazwie "nuda". Im więcej nudy, tym większe niebezpieczeństwo odłożenia naszej nauki "na kiedyś". Ale cóż można na nią poradzić? Może zamiast czytać w kółko listę słówek, lepiej zagrać w grę? Tak! Oto krótkie zestawienie stron, gdzie znajdziecie gry i interaktywne ćwiczenia, które pozwolą wam powtórzyć słownictwo.DIGITALDIALECTS.COM

Na tej stronie znajdziemy kilka ćwiczeń interaktywnych idealnych dla osób, które stawiają pierwsze kroki w nauce szwedzkiego. Polecam do nauki liczb. Nie wystarczy tu wiedzieć, co dane słowa oznaczają w naszym języku. Liczby trzeba jeszcze do siebie dodać! I to zanim przesypie się piasek w klepsydrze. Zabieg niby prosty, a +100 do trudności. Gra zmusza nie tyle do opanowania słownictwa, co do myślenia w obcym języku. Dostępne są trzy poziomy trudności, przy czym po otworzeniu gry ładuje się średni.


ELEVSPEL.SE

Strona z grami edukacyjnymi. W części Läsa och skriva znajdziemy ćwiczenia na rozpoznawanie znaczeń słów, grę w wisielca, wykreślanie słów, czy rozpoznawanie błędnej pisowni. Ćwiczenia z zakładki Vardagskunskap sprawdzą za to, czy znamy się na zegarku i kalendarzu. Znajduje się tu też moja ulubiona gra, polegająca na umieszczaniu jabłka w odpowiednim miejscu w pokoju. Dzięki temu zadaniu poznamy przyimki miejsca, jak i meble. Gry szybko się ładują i ładnie wyglądają, a serwis jest ciągle rozwijany - pojawiają się nowe gry.


PURPOSEGAMES.COM

Gry na tej stronie zamieszczają sami użytkownicy. Opierają się one na zasadzie dopasowywania kropek (wskazujących na zdjęcie / rysunek lub element na zdjęciu / rysunku) do słów lub wyrażeń. Zdarzają się też gry w formie testu jednokrotnego wyboru, ale nie ma ich wiele. Naszym celem jest jak najszybsze opisanie kropek, robiąc przy tym jak najmniej błędów. Jeśli sobie nie radzimy, system się nad nami lituje i wskazuje prawidłową odpowiedź. Zalogowani użytkownicy mogą trafić na listę najlepszych graczy.

Większość gier wygląda tak samo, co szybko nuży, ale jest kilka ciekawych wyjątków. Mi najbardziej przypadły do gustu testy z geografii (regiony Szwecji, bogowie ratujcie!). Miłośnicy historii mogą się zabawić w rozpoznawanie szwedzkich monarchów, a fani piłki nożnej - graczy szwedzkiej reprezentacji. Wygląd trochę siermiężny. Gry są otagowane. Aby znaleźć te związane z Szwecją i językiem szwedzkim, należy wklepać w wyszukiwarkę takie słowa jak "swedish", "svenska" czy "Sweden".


GLOSOR.EU

Użytkownicy serwisu tworzą swoje listy słówek, które system przekształca w różnego typu testy i gry. Kombinacje językowe wydają się być niezliczone. Polskich użytkowników tego serwisu też jest kilkoro, więc znajdziemy tu i polskie słownictwo. Nie zapomnijcie tylko kliknąć we Fler övningar aby zobaczyć wszystkie dostępne zestawy. Sama strona może nie powala wyglądem, ale widać że jej twórcy naprawdę się przy niej napracowali. Oferuje ona naprawdę dużo fajnych pomysłów na powtórkę słownictwa.

Po otworzeniu konkretnego zestawu zobaczymy stronę, gdzie znajduje się lista słówek. Listę tę możemy modyfikować zaznaczając i odznaczając konkretne pozycje. Są też gotowe wersje do druku w formie listy pytań i odpowiedzi (polski -> szwedzki, szwedzki -> polski, bądź wersja mieszana) a także gotowych fiszek (w dwóch rozmiarach). Możemy też skorzystać z typowej odpytywanki, przy czym zmuszeni jesteśmy nasze odpowiedzi wpisywać na klawiaturze. Słówka mają wersję audio, istnieje też ćwiczenie na ich rozpoznawanie ze słuchu, ale tylko dla posiadaczy kont premium.

To co najbardziej mnie interesuje, czyli gry, są na szczęście dostępne dla wszystkich użytkowników. Do niektórych z nim trzeba mieć włączoną Javę. Gier jest dokładnie 11, przy czym niektóre z nich to wariacja na temat testu jednokrotnego wyboru. Możemy zagrać w wisielca, mahjonga, ułożyć rozsypankę literową, a nawet zagrać w quiz dla dwóch, trzech lub czterech graczy. Mój faworyt to jednak Bilspelet, gra w której kierujemy samochodem tak, aby po drodze z niczym się nie zderzyć (co dzieje się jeśli niewłaściwie przetłumaczymy pojawiające się słówka). Samochodem możemy jechać szybciej lub wolniej, widzimy też czas naszego przejazdu i ile słówek jeszcze przed nami.


SURFACELANGUAGES.COM

Po lewej stronie znajdziemy kilka testów na rozpoznawanie słów ze słuchu. Po prawej zbiory słówek, zdań, czy wyrażeń, które możemy "rozsypać", a następnie złożyć z powrotem do kupy. Wszystkie pozycje mają wersję audio, a pojedyncze pozycje z list słówek można odznaczyć, jeśli taka jest nasza wola. Dostępny jest też tryb nauki za pomocą fiszek.


zdjęcie: Of Corgis & Cocktails via photopin cc

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście powtarzanie słówek z książki, zwłaszcza podczas samodzielnej nauki, bywa nużące. Świetne linki! Tack så mycket! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudo - wyszperane przez Ciebie propozycje i obrazek ze świnką morską! <3

    OdpowiedzUsuń