4 sierpnia 2014

Dżemy i inne słodkości

Lipiec już za nami. Co robiliście w pierwszy miesiąc wakacji? Ja gotowałam dżemy! A ponieważ uczę się szwedzkiego, nie mogłam przegapić okazji, żeby co nieco pogrzebać na ten temat w szwedzkojęzycznym internecie.
YouTube

YouTube jak zwykle mnie nie zawiódł. Szybko znalazłam porządnie zrealizowane wideo o robieniu sylt (dżemu).A tutaj fajny trik na sprawdzenie konsystencji naszych delicji.Dansukker.se

Jak pewnie zauważyliście, oba filmiki pochodzą z kanału marki Dansukker, duńskiego producenta cukru. Skierowałam swoje kroki na ich szwedzką stronę www. Nie wiem jak wy, ale ja lubię czytać materiały reklamowe; są zwykle napisane naprawdę prostym językiem.

Zachodzicie w głowę, co ciekawego może być na stronie producenta cukru? Jest tam całkiem sporo tekstów! Oprócz prezentacji produktów marki (Produkter) znajdują się tam trzy duże działy: Recept (Przepis), Inspiration (Inspiracja) i Om Socker (O Cukrze).


Recept

Zacznijmy od pierwszego działu. Przepisów ci u nas dostatek. Od baka (pieczenia), przez drycker (napoi) aż do högtider (świąt) i världens kök (kuchni świata). Oczywiście wszystkie przepisy pod znakiem cukru. :)

Oto tylko parę pomysłów z kategorii mjuka kakor (miękkie ciasta): glutensfri kokosrulle (bezglutenowa rolada kokosowa), mjuk pepparkaka med lingonsylt (miękki piernik z dżemem z brusznicy), rabarber muffins (muffiny z rabarbarem). Dwa zaskoczenia: dużo przepisów bez glutenu i popularność rolad. :)


Inspiration

Ciekawe rzeczy znajdziemy w dziale Inspiration, między innymi förslag på smaksättning (pomysły na doprawienie (dżemu)). Według autorów, dobrym dodatkiem do rabarbaru jest imbir, jagód (borówek) - kwiaty lawendy (what?), cytrusów - orzechy, a do wszystkiego - gorzka czekolada. Dżem nie pogardzi też odrobiną whisky, koniaku czy calvadosu. Łał. :)

Moją ulubioną częścią strony jest jednak syltakuten (pogotowie dżemowe), czyli co robić, jeśli wasz dżem jest do niczego, na przykład stelnar inte (nie gęstnieje), är för fast (jest za gęsty), albo, o zgrozo, det bli klumpar i sylten (w dżemie są grudki).

No i jeszcze super odkrycie: etikettmaskinen, aplikacja do robienia ślicznych etykiet na słoiki.


Om Socker

W dziale Om Socker znajdziecie więcej informacji o cukrze niż chcielibyście poznać. Historia cukru w Europie to jeszcze nic, rzućcie okiem na słownik terminów związanych z produkcją cukru (w trzech językach)! Z ciekawszych rzeczy film o tym, jak powstaje cukier z buraków. (Lubicie program Jak to jest zrobione?).Produkter

No to na koniec szybka analiza działu Produkter. Jakie rodzaje cukru znajdziemy na szwedzkich półkach?

strösocker (cukier kryształ)
bitsocker (cukier w kostkach) (5 wariantów, OMG)
florsocker (cukier puder)
rörsocker (cukier trzcinowy)
syltsocker (cukier żelujący)
pärlsocker (cukrowa posypka)
vaniljsocker (cukier waniliowy)


zdjęcie: quinn.anya via photopin cc

1 komentarz:

  1. Dżem zawsze spoko, mam nadzieję, że powychodziły (próbowałaś poeksperymentować? Bo dżemu z imbirem chętnie bym spróbowała!).

    Dziękuję za podrzucenie strony - kucharz ze mnie żaden, ale aplikacja do robienia nalepek na słoiki faktycznie urocza, a sama strona przyjemna dla oka, to i zawsze przyjemniej się uczyć.

    Z wyrazami szacunku
    Kazik

    OdpowiedzUsuń