źródło: Fiszki.pl |
Szwedzki - Starter
Wydawnictwo Cztery Głowy, 2011
cena: 17,49 zł
Fiszki to narzędzie, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom języków obcych. Wydawnictwo Cztery Głowy oferuje wiele rodzajów fiszek, w tym mFISZKI, czyli aplikację na telefon. W ofercie znajdziemy między innymi język szwedzki. :) Tylko na poziomie Starter, ale co tam. Oto co o produkcie Szwedzki - Starter piszą jego twórcy:
Tytuł przeznaczony dla absolutnie początkujących, pozwala szybko i skutecznie opanować ponad 500 słów i zwrotów oraz podstawy gramatyki umożliwiające poprawną komunikację.
Fiszki można nabyć bezpośrednio ze strony Fiszki.pl. Bardzo fajnym rozwiązaniem ze strony wydawnictwa jest możliwość ściągnięcia dema (Angielski w podróży), dzięki któremu sprawdzimy, czy aplikacja będzie działać na naszym telefonie i jak wygląda sama nauka.
Aby zakupić mFISZKI konieczne jest założenie konta klienta. Zapłata za produkt następuje za pośrednictwem serwisu Płatności.pl. Aplikację pobieramy z naszego konta (karta "Twoje mFISZKI"). Ściąga się ją bezpośrednio na telefon, a nie na komputer. Na nasz numer zostaje wysłany SMS z linkiem umożliwiającym ściągnięcie aplikacji. System automatycznie wysyła wiadomość na numer telefonu zapisany na koncie klienta w karcie "Twoje dane". Trzeba o tym pamiętać, jeśli korzystamy z więcej niż jednego telefonu. Konieczne jest połączenie z internetem, a więc aktywne konto i dość środków, by ściągnąć aplikację. Koszt zależy czywiście od naszego operatora i planu taryfowego. W moim przypadku było to ok. 5,00 zł. :( Jeszcze tylko wybranie miejsca zainstalowania (aparat lub karta SIM) i możemy korzystać z naszych fiszek. W telefonie znajdziemy je w aplikacjach.
MFISZKI trzeba jeszcze aktywować (aplikacja sama się o to upomni), a więc jeszcze raz połączyć się z internetem. Czemu służy aktywacja? To wiedzą tylko twórcy produktu. Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, że jest to "standardowe zabezpieczenie" (przed czym?). W przypadku wyzerowania aplikacji (a więc jeśli będziemy chcieć "przerobić" słownictwo z systemem powtórek jeszcze raz) konieczna jest ponowna aktywacja. A co, jeśli nie chcemy / nie możemy aktywować produktu? Z fiszek ciągle można korzystać w trybie przeglądania.
Po włączeniu aplikacji przeniesiemy się do głównego menu, gdzie znajdziemy 6 "działów":
źródło: Fiszki.pl |
Zacznijmy od Pomocy. Znajdziemy tu trzy "poddziały":
- O kursie - któtki opis kursu, wyjaśnienie oznaczeń na e-kartonikach, a także transkrypcja fonetyczna (jeee!) i notka gramatyczna o rodzajach i formie rzeczowników
- Instrukcja - zasady korzystania z aplikacji, objaśnienie systemu MEMOBOX, dostępne opcje
- Rady - "Dziewięć zasad skutecznej nauki"
Przeglądanie
Z aplikacji można korzystać na dwa sposoby: z użyciem systemu powtórek albo na zasadzie przeglądania e-kartoników. Po wejściu w Przeglądanie widzimy 13 "jednostek lekcyjnych", czyli po prostu kategorii na które podzielone są fiszki:
- Kim jesteś?
- Skąd pochodzisz?
- Ile masz lat?
- Kim jesteś z zawodu?
- Czy masz rodzeństwo?
- Co lubisz jeść?
- Co to jest?
- Czy mówisz po szwedzku?
- Jakie jest twoje hobby?
- Która jest godzina?
- Gdzie mieszkasz?
- Jak wygląda twój dzień?
- Ile to kosztuje?
Start
Nauka z systemem powtórek, czyli to o co tu się rozchodzi. Widzimy słowo po polsku wraz z przykładowym zdaniem. Jeśli znamy szwedzki odpowiednik, słowo będzie pojawiać się rzadziej, aż w końcu system uzna, że je umiemy i całkiem zniknie z kolejki. Jeśli nie znamy prawidłowej odpowiedzi, słowo będzie "wyskakiwać" częściej. Nie ma możliwości przestawienia kolejności wyświetlania e-kartoników z język polski - język szwedzki na język szwedzki - język polski. :(
Postępy
Aplikacja zlicza e-kartoniki do nauki, w trakcie nauki oraz zapamiętane, a także liczy łączny i średni dzienny czas nauki. Mi nauka wszystkich słówek ze startera zajęła około 8 godzin. Dobre dla motywacji. Wprowadza pewien element rywalizacji, nawet jeśli rywalizujemy sami ze sobą.
Czas na moje wrażenia. Sama aplikacja działa sprawnie, chociaż często mam problem z wejściem do odpowiedniego działu, tak jakby niektóre klawisze w moim telefonie przestały nagle działać. Pomaga zamknięcie i włączenie aplikacji. Z samego systemu korzysta się łatwo i przyjemnie. Złapałam się na tym, że korzystanie z fiszek to dla mnie bardziej czasoumilacz (idealny na przerwę między zajęciami) niż metoda nauki. Mimo tego trudno korzystać z fiszek dłużej niż 10-15 minut, po pierwsze dlatego, że stają się nużące, po drugie, ponieważ długotrwałe wgapianie się w ekran telefonu męczy oczy. Fiszki zawierają na pewno mniej słownictwa i gramatyki niż kurs wydawnictwa Edgard, nie zawierają także nagrań do odsłuchania (ale wersja na smartfon już ma). Mają za to odmianę rzeczowników i przymiotników, wiele przykładowych zdań oraz transkrypcję fonetyczną. Największym minusem jest to, że wydawnictwo nie oferuje w tej chwili innych poziomów poza Starterem. Ogólnie polecam.
Ja na ten moment najbardziej zastanawiam się nad tym, aby u siebie w domu zainstalować telefon IP. Już nawet czytałem o nim na stronie https://itnews24.pl/co-to-sa-telefony-ip-i-jakie-sa-jego-zalety/ i muszę przyznać, że jest to całkiem fajne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuń