17 marca 2013

MFISZKI na telefon (Java) - Wydawnictwo Cztery Głowy

źródło: Fiszki.pl
mFISZKI na telefon (JAVA), wersja 1.0.0.58
Szwedzki - Starter
Wydawnictwo Cztery Głowy, 2011
cena: 17,49 zł


Fiszki to narzędzie, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom  języków obcych. Wydawnictwo Cztery Głowy oferuje wiele rodzajów fiszek, w tym mFISZKI, czyli aplikację na telefon. W ofercie znajdziemy między innymi język szwedzki. :) Tylko na poziomie Starter, ale co tam. Oto co o produkcie Szwedzki - Starter piszą jego twórcy:
Tytuł przeznaczony dla absolutnie początkujących, pozwala szybko i skutecznie opanować ponad 500 słów i zwrotów oraz podstawy gramatyki umożliwiające poprawną komunikację. 

Fiszki można nabyć bezpośrednio ze strony Fiszki.pl. Bardzo fajnym rozwiązaniem ze strony wydawnictwa jest możliwość ściągnięcia dema (Angielski w podróży), dzięki któremu sprawdzimy, czy aplikacja będzie działać na naszym telefonie i jak wygląda sama nauka.

Aby zakupić mFISZKI konieczne jest założenie konta klienta. Zapłata za produkt następuje za pośrednictwem serwisu Płatności.pl. Aplikację pobieramy z naszego konta (karta "Twoje mFISZKI"). Ściąga się ją bezpośrednio na telefon, a nie na komputer. Na nasz numer zostaje wysłany SMS z linkiem umożliwiającym ściągnięcie aplikacji. System automatycznie wysyła wiadomość na numer telefonu zapisany na koncie klienta w karcie "Twoje dane". Trzeba o tym pamiętać, jeśli korzystamy z więcej niż jednego telefonu.  Konieczne jest połączenie z internetem, a więc aktywne konto i dość środków, by ściągnąć aplikację. Koszt zależy czywiście od naszego operatora i planu taryfowego. W moim przypadku było to ok. 5,00 zł. :( Jeszcze tylko wybranie miejsca zainstalowania (aparat lub karta SIM) i możemy korzystać z naszych fiszek. W telefonie znajdziemy je w aplikacjach.

MFISZKI trzeba jeszcze aktywować (aplikacja sama się o to upomni), a więc jeszcze raz połączyć się z internetem. Czemu służy aktywacja? To wiedzą tylko twórcy produktu. Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, że jest to "standardowe zabezpieczenie" (przed czym?). W przypadku wyzerowania aplikacji (a więc jeśli będziemy chcieć "przerobić" słownictwo z systemem powtórek jeszcze raz) konieczna jest ponowna aktywacja. A co, jeśli nie chcemy / nie możemy aktywować produktu? Z fiszek ciągle można korzystać w trybie przeglądania.Po włączeniu aplikacji przeniesiemy się do głównego menu, gdzie znajdziemy 6 "działów":
źródło: Fiszki.pl

Zacznijmy od Pomocy. Znajdziemy tu trzy "poddziały":

 • O kursie - któtki opis kursu, wyjaśnienie oznaczeń na e-kartonikach, a także transkrypcja fonetyczna (jeee!) i notka gramatyczna o rodzajach i formie rzeczowników
 • Instrukcja - zasady korzystania z aplikacji, objaśnienie systemu MEMOBOX, dostępne opcje
 • Rady - "Dziewięć zasad skutecznej nauki"
Zalecam zapoznanie się z tymi informacjami przed rozpoczęciem nauki.


Przeglądanie

Z aplikacji można korzystać na dwa sposoby: z użyciem systemu powtórek albo na zasadzie przeglądania e-kartoników. Po wejściu w Przeglądanie widzimy 13 "jednostek lekcyjnych", czyli po prostu kategorii na które podzielone są fiszki:
 1. Kim jesteś?
 2. Skąd pochodzisz?
 3. Ile masz lat?
 4. Kim jesteś z zawodu?
 5. Czy masz rodzeństwo?
 6. Co lubisz jeść?
 7. Co to jest?
 8. Czy mówisz po szwedzku?
 9. Jakie jest twoje hobby?
 10. Która jest godzina?
 11. Gdzie mieszkasz?
 12. Jak wygląda twój dzień?
 13. Ile to kosztuje?
Możemy przeglądać wybrane kategorie, wszystkie e-kartoniki, lub tylko te oznaczone jako zapamiętane przez system MEMOBOX. Kategorie zawierają różną liczbę e-kartoników. Same fiszki składają się ze słowa (wraz z wymową w formie transkrypcji), przykładowego zdania, oraz, w niektórych przypadkach, dodatkowych objaśnień. Bardzo dobrym pomysłem jest wyróżnianie kolorem nieregularności. MFISZKI na telefon nie zawierają nagrań dźwiękowych! Zawierają za to informacje o liczbie mnogiej (karta - kartor) oraz odmianie przymiotników (vit - vitt - vita). Nauczą nas tego, co każdy kurs dla początkujących: przedstawiania się, liczb, kolorów, etc. Jeśli chodzi o gramatykę, fiszki zawierają wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy: czas teraźniejszy, tworzenie pytań i przeczeń, i to właściwie wszystko.


Start

Nauka z systemem powtórek, czyli to o co tu się rozchodzi. Widzimy słowo po polsku wraz z przykładowym zdaniem. Jeśli znamy szwedzki odpowiednik, słowo będzie pojawiać się rzadziej, aż w końcu system uzna, że je umiemy i całkiem zniknie z kolejki. Jeśli nie znamy prawidłowej odpowiedzi, słowo będzie "wyskakiwać" częściej. Nie ma możliwości przestawienia kolejności wyświetlania e-kartoników z język polski - język szwedzki na język szwedzki - język polski. :(


Postępy

Aplikacja zlicza e-kartoniki do nauki, w trakcie nauki oraz zapamiętane, a także liczy łączny i średni dzienny czas nauki. Mi nauka wszystkich słówek ze startera zajęła około 8 godzin. Dobre dla motywacji. Wprowadza pewien element rywalizacji, nawet jeśli rywalizujemy sami ze sobą.Czas na moje wrażenia. Sama aplikacja działa sprawnie, chociaż często mam problem z wejściem do odpowiedniego działu, tak jakby niektóre klawisze w moim telefonie przestały nagle działać. Pomaga zamknięcie i włączenie aplikacji. Z samego systemu korzysta się łatwo i przyjemnie. Złapałam się na tym, że korzystanie z fiszek to dla mnie bardziej czasoumilacz (idealny na przerwę między zajęciami) niż metoda nauki. Mimo tego trudno korzystać z fiszek dłużej niż 10-15 minut, po pierwsze dlatego, że stają się nużące, po drugie, ponieważ długotrwałe wgapianie się w ekran telefonu męczy oczy. Fiszki zawierają na pewno mniej słownictwa i gramatyki niż kurs wydawnictwa Edgard, nie zawierają także nagrań do odsłuchania (ale wersja na smartfon już ma). Mają za to odmianę rzeczowników i przymiotników, wiele przykładowych zdań oraz transkrypcję fonetyczną. Największym minusem jest to, że wydawnictwo nie oferuje w tej chwili innych poziomów poza Starterem. Ogólnie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz