17 listopada 2014

Pudełko z pytaniami (i odpowiedziami)

Jeśli czegoś nie wiesz albo nie rozumiesz, najłatwiejszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc nauczyciela. Hmm, a co jeśli nie mamy nauczyciela, bo uczymy się sami? Mam rozwiązanie! Poszukaj odpowiedzi na swoje pytanie w pudełku z pytaniami!

Co to jest Institutet for Språk och Folkminnen?


Instytut Języka i Folkloru zajmuje się, jakże by inaczej, językiem i folklorem. Dba o propagowanie wiedzy o języku i kulturze ludowej, dialektach, tradycjach. Współpracuje z Språkrådet (Radą Języka Szwedzkiego). Na stronie Instytutu jest tyle ciekawych informacji, że nie da się jej opisać w jednej notce. Skoncentruję się więc dzisiaj na Frågelådan, czyli "pudełku z pytaniami".Frågelådan


Frågelådan (pudełko pytań) to dział gdzie publikowane są pytania od czytelników wraz z odpowiedziami przygotowanymi przez ekspertów. Jest to więc coś zupełnie jak nasza rodzima Poradnia PWN. Jeśli akurat nie mamy na myśli żadnego nurtującego nas zagadnienia, możemy przeglądać pytania według kategorii.

Oto parę przykładów pytań i odpowiedzi. Jak widzicie nie trzeba być mistrzem mowy szwedzkiej ani zapalonym językoznawcą, aby znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Kan man säga spam på svenska?
Vad heter hobby i plural?
När ska man använda kolon och när ska man använda semikolon?
Skriver man Cuba och Canada eller Kuba och Kanada?
Hur ska man komparera intressant?Po co?


  1. Żeby sobie poczytać. Po prostu. A przy okazji podłapać trochę wiedzy.
  2. Żeby szukać odpowiedzi. Jeśli czegoś nie wiemy lub nie rozumiemy, przekopmy pudełko w poszukiwaniu odpowiedzi. Czytając publikowane tu informacje, mamy pewność, że nie są to rady nieznanej osoby, których rzetelność trudno zweryfikować. Wyszukiwarka też się przyda.
  3. Żeby coś napisać. Tak, napisać! Jeśli nasza ciekawość nie została usatysfakcjonowana, może sami powinniśmy zadać pytanie? Można je wysyłać na adres sprakfragor@sprakochfolkminnen.se


Ja chcę więcej!


Najświeższe pytania i odpowiedzi znajdują się na podstronie Aktuellt språkråd. Trzeba przyznać, że tutaj wygląda to nieco bardziej estetycznie i czytelnie niż na stronie z wyszukiwarką (ach ta mała czcionka).

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na bardziej ogólne pytania o języku, na przykład Hur många svenska dialekter finns det? lub Hur många språk talas i världen?, zaglądnijcie do części Frågor och svar om språk lub Frågor och svar om språk för unga.

zdjęcie: e-magic via photopin cc

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny i ciekawy wpis - leci do zakładek, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń